Denník N

Newsfilter: Ak Fica napokon vymenuje Danko, bude to ako Mečiarove amnestie

Spoza Roberta Fica vykúka Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič
Spoza Roberta Fica vykúka Andrej Danko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ján Mazák načrtol najčernejší scenár toho, ako by to mohlo dopadnúť s Ústavným súdom. Smer chce za prezidenta nominovať Šefčoviča. Prezident vyznamenával v súlade s doterajším výberom.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Prezidentov poradca varuje pred dohodou Fica a Danka

Keď pred takmer piatimi rokmi Robert Fico prehral prezidentské voľby, snažil sa to odôvodňovať tým, že si ho vraj ľudia želajú na poste predsedu vlády. Od marca Fico už s istotou vie, že ľudia si ho neželajú nielen ako prezidenta, ale ani ako predsedu vlády.

Teraz má zrejme pocit, že časť parlamentu si ho želá aspoň ako ústavného sudcu – aj preto, aby sa zbavila najsilnejšieho protihráča. Ale minimálne od utorka vie, že aj keby v parlamentnom hlasovaní prešiel, súčasný prezident si ho na tom poste neželá.

Kiska apeluje na parlament, ale nemá ho ako donútiť. Andrej Kiska to, samozrejme, vo svojej reakcii takto jasne nepovedal. Naopak, vyjadril sa, že hoci novinári čakajú najmä na jeho vyjadrenie k tomu jednému menu, jemu ide o celý Ústavný súd a jeho kvalitu. Povedal, že niektorých kandidátov či kandidátky by vymenoval s radosťou, iných nikdy. A povedal tiež, že na ústavných sudcov kladie dve požiadavky – nielen odbornosť, ale aj morálku – a že zo štyridsať uchádzačov sa dá vybrať osemnásť ľudí, z ktorých si už bude vyberať Kiska.

Prezident si veľmi dobre uvedomuje riziko, na ktoré v komentári pre naše noviny upozornil jeho poradca a bývalý predseda ÚS Ján Mazák, a to, že „časť politikov jasne koketuje s myšlienkou na paralyzovanie Ústavného súdu na obdobie piatich mesiacov“. Presnejšie, nemali by sme predsedu Ústavného súdu, pred ktorým by zvolený prezident zložil sľub a ujal sa tak funkcie, a teda by sme nemali ani prezidenta. Nakoniec by o všetkom z titulu svojej funkcie rozhodoval predseda parlamentu Andrej Danko.

Ani v tomto bode Kiska nebol až taký otvorený, ale jasne uviedol, že parlament má povinnosť konať tak, aby Ústavný súd nebol paralyzovaný. Problém je, že tento orgán k tomu nemá ako donútiť.

Najmenej dôstojná cesta k dôstojnému koncu. Ak by sa o také niečo koalícia či aspoň časť koalície spolu s časťou opozície pokúsili, bol by to škandál nevídaných rozmerov. Snaha vedome spôsobiť ústavnú krízu by bola výrazom čistého zúfalstva, ktoré by Fico s Dankom nijako nezahovorili. Keď už Fico uvažuje o dôstojnom zakončení kariéry, toto by bol ten najmenej dôstojný spôsob, ako ho dosiahnuť, v našich dejinách porovnateľný s Mečiarovými amnestiami.

Keďže všetky hlasovania o ústavných sudcoch budú tajné, nikdy sa nedozvieme, kto koho podporil, kto komu hlas nedal alebo kto voľbu zámerne sabotoval len preto, aby jeden končiaci politik odišiel s menšou hanbou, než aká mu môže hroziť v parlamentných voľbách. Ale podobne ako pri voľbe generálneho prokurátora v roku 2011 by sme sa mohli dočkať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie