Denník N

Odkaz MMŠ: O útokoch bielych žralokov pri austrálskych brehoch a zážitkoch tých, ktorí ich prežili

Žralok biely. Foto - TASR
Žralok biely. Foto – TASR

Svetový šampión v surfovaní Gabriel Medina sa pred rokmi z obavy pred žralokmi odmietol zúčastniť pretekov v mekke všetkých surferov – austrálskej Margaret Rive. Posledný smrteľný prípad z Austrálie je z apríla 2017.

Novinárka Fiona Adolphová už dvadsať rokov píše o útokoch žralokov na človeka pri austrálskych brehoch a tento veľký text pre denník The Guardian je zrejme prípravou na leto v Austrálii, ktoré teraz vrcholí a milióny ľudí sa vrhajú do mora surfovať a potápať sa.

Pravdepodobnosť, že niektorého z nich napadne veľký biely žralok, je síce malá, ale rozhodne nie nulová. Svoje o tom vedia tí, ktorí takéto útoky prežili a Fione Adolphovej o svojej skúsenosti porozprávali.

Allan Oppert sa s priateľmi vybral v roku 2004 potápať do priehlbiny plnej rýb, hlbokej 30 metrov. Po niekoľkých ponoroch im zostala už iba jedna kyslíková bomba. Vzal si ju práve Oppert a blížil sa ku dnu, keď sa z hlbín proti nemu vyrútil biely žralok a vrazil do neho nosom. Allan mal obrovské šťastie, že mal pri sebe harpúnovú tyč, ktorú žralok chytil do zubov spolu s jeho nohou.

Tento útok sa zaobišiel bez straty končatín alebo života, len so stopami po žraločích zuboch, ktoré sú viditeľné dodnes.

Na rozdiel od Kena Crewa, ktorého v roku 2000 v plytkej vode pri brehu roztrhal biely žralok pred očami tuctov ľudí. Bol pri tom aj jeho priateľ Jerry Ventouras: „Bolo to surreálne. Žralok meral

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Odkaz MMŠ

Teraz najčítanejšie