Denník N

Na útek z Československa na Západ si zobrali nabitú húfnicu

Dobová fotografia Šufliarskeho a Dluhoša pred húfnicou. FOTO N - Tomáš Benedikovič
Dobová fotografia Šufliarskeho a Dluhoša pred húfnicou. FOTO N – Tomáš Benedikovič

Zúfalstvo dvoch vojakov vyústilo do netypického pokusu o emigráciu. Ako si naň spomínajú po vyše tridsiatich rokoch?

V podvečer 29. augusta 1983 kráčajú dvaja muži v maskáčoch s pištoľami za pásom cez kasárne v západočeskom mestečku Stříbro. Smerujú k parkovisku, kde stoja aj moderné samohybné húfnice sovietskej výroby 2S1 Gvozdika (v preklade karafiát). Sú to veľké pásové vozidlá, ktoré si bežný človek ľahko zamení s tankom. Majú však oveľa silnejšie kanóny, ktoré strieľajú až päť rán za minútu na vzdialenosť 15 kilometrov.

Niektoré Gvozdiky slúžia na výcvik a sú nevyzbrojené, iné sú plne vyzbrojené. Dvaja Slováci – 26-ročný nadporučík Branislav Dluhoš a 19-ročný vojak základnej služby Ján Šufliarský – si to namieria k jednej z plne vyzbrojených húfnic. Je v nej asi 40 kusov delostreleckej munície a nabitý guľomet.

Profesionálny vojak Dluhoš otvorí poplachovú bránu z kasární. Šufliarský si sadne za riadiace páky a naštartuje silný osemvalcový motor. Húfnica sa pohne a pomaly vychádza z kasární. Ide smerom na cvičisko ako obvykle, ale nezastaví na ňom. Pokračuje po ceste smerom k 40 kilometrov vzdialenému hraničnému priechodu Rozvadov. Sú rozhodnutí, že si húfnicou prerazia cestu do Západného Nemecka.

Video: Nasadli do húfnice a namierili si to za železnú oponu
(Miroslav Kern, Martina Pažitková)

Po 13 kilometroch jazdy však zrazu 16-tonová Gvozdika odbočí na vedľajšiu cestu, po ďalšom kilometri zastaví. Muži vystúpia a hlasno sa hádajú, až kým sa úplne nezotmie. Dluhoš chce pokračovať k hranici, ale vodič Šufliarský si to zrazu rozmyslel. Naštartoval húfnicu a sám, bez Dluhoša, sa pomaly a bez svetiel vydáva späť ku kasárňam.

Tam už medzičasom zistili, že jedna vyzbrojená húfnica a dvaja vojaci chýbajú. Vyhlásia poplach a rozbehnú pátraciu operáciu.

Z neskoršieho rozsudku vojenského súdu vyplýva, že sa Dluhoš a Šufliarský pokúšali nahovoriť na útek ďalších dvoch vojakov – jedného s priezviskom Neubauer, druhý sa volal Zicho. Obaja odmietli. Nie je jasné, či Dluhoša so Šufliarským po ich zmiznutí udal niekto z tejto dvojice, alebo sa na útek prišlo inak.

Napriek prebiehajúcej pátracej akcii Šufliarský poľahky prechádza s húfnicou späť do kasární rovnakou bránou, akou vyšiel. Službukonajúcemu vojakovi povedal, že sa vracia z cvičiska, a odovzdal kľúče od Gvozdiky. Osprchoval sa, ľahol si do postele a zabalil sa do spacáka. Dlho nespal. V noci ho zobudia a zatýkajú.

Branislav Dluhoš. FOTO N - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ
Branislav Dluhoš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Stopár v maskáčoch

Dluhošov pokus o útek pokračuje. Z lesnej cesty sa pešo vráti na asfaltku a v maskáčoch stopuje autá. Zastaví mu auto s občanmi USA, ktorí mali z Československa namierené do Západného Nemecka. Keď sa vodič – český emigrant – pýta, kam ho má odviezť a prečo je v maskáčoch, Dluhoš mu presvedčivo vysvetľuje, že majú cvičenie a jeho úlohou je unikať prenasledovateľom a prísť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie