Denník N

Detská psychologička: Trendom je popierať negatívne emócie, ale aj deti musia prežiť smútok a hnev

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ak máte na dieťa vysoké nároky, môže vyhorieť rovnako ako dospelý, hovorí školská psychologička Zuzana Polťáková. Varovným signálom môže byť to, že sa deti začínajú vyhýbať svojim povinnostiam, sú nervózne alebo sa u nich objavia bolesti hlavy a brucha.

V rozhovore odpovedá aj na to,

  • ako si dnes deti navzájom ubližujú,
  • aký je rozdiel medzi konfliktom a šikanovaním,
  • ako zvládnuť agresívne dieťa,
  • prečo deti nebiť,
  • či ich vziať na pohreb blízkeho človeka,
  • ako jej dvanásťročná dcéra využíva internet.

V médiách sa objavila informácia o asi trinásťročných dievčatách z Košíc, ktoré sa na verejnosti bili. Okolo nich stáli žiaci, ktorí ich povzbudzovali a nakrúcali si to. Na čo ste mysleli, keď ste o tom čítali?

Vnímala som to z dvoch rovín. Jedna hovorila o šikane a vybavovaní si účtov a druhá o tom, že tá bitka bola plánovaná a organizovaná a vlastne celá akoby naoko a pre zábavu. Internet je dnes pre mladých veľmi silným nástrojom a každý robí, čo vie, aby sa mohol ukázať. Na deti sa navyše odvšadiaľ valí agresia, z médií, z televízií, a síce veľa ľudí to kritizuje, stále to spolu s nimi pozeráme a sme voči tomu čoraz otrlejší.

Bitky a konflikty medzi deťmi však existovali vždy.

To áno, ale doba je iná. Keď sa dnes čosi udeje, napríklad na prvom stupni základnej školy, rodičia sú do toho veľmi zaangažovaní a intenzívne to riešia. V minulosti to bolo viac na deťoch, učili sa problémy riešiť samy, napríklad aj bitkami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Rozhovory

Teraz najčítanejšie