Denník N

Tisíce ruských detí nemajú v škole riadny záchod. Je to hanba, hnevá sa šéfka senátu

Ruský prezident Vladimir Putin sa prežehnáva na vianočnej omši. Vinu za školy bez riadnych toaliet hádže vláda v Moskve na regióny. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin sa prežehnáva na vianočnej omši. Vinu za školy bez riadnych toaliet hádže vláda v Moskve na regióny. Foto – TASR/AP

Ruskí školáci si bez riadnych toaliet ničia zdravie. Vláda v Moskve hádže vinu na regióny, tie na nedostatok peňazí.

Ten problém je taký okatý, že ešte aj šéfka ruského senátu, Rady federácie, Valentina Matvijenková o ňom otvorene hovorí ako o hanbe ruskej vlády.

Tisíce ruských školákov v ruských regiónoch ani v 21. storočí nemajú prístup na riadne toalety a musia chodiť často do latrín na dvore.

Matvijenková sa ešte v novembri 2017 posťažovala, že teplé toalety chýbajú vo viac ako troch tisíckach škôl. Problém sa dodnes týka podľa nej najmä týchto troch oblastí – Burjatsko, Dagestan a Zabajkalsko, kde okolo šesťsto škôl nemá normálne záchody.

„Samozrejme, každá škola je iná, aj cena za oteplenie záchodov je iná, ale napriek tomu to nie je ako postaviť kozmodróm,“ posťažovala sa Matvijenková podľa Interfaxu.

Moskva presúva zodpovednosť na lokálne úrady, tie sa zase podľa Rádia Svoboda sťažujú na nedostatočné financovanie. Matvijenková senátorom z problematických regiónov odkázala, aby ešte na začiatku tohto roka vyjasnili, koľko presne potrebujú zdrojov.

Typickým príkladom je príbeh Natalie B. a jej dcérky z najväčšieho ruského regiónu Jakutsko na Sibíri. „Keď moja dcérka prvý raz uvidela podlahu záchoda na dvore, prišlo jej zle. Smrdelo tam tak, že ju pálili oči,“ povedala rádiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie