Sagan vyhral preteky okolo Kalifornie, v poslednej etape skončil tesne tretí

Foto - AP
Foto – AP

O celkovom umiestnení rozhodovali zábery cieľovej kamery, kde len o pár centimetrov predbehol Tylera Farrara a v celkovom poradí sa dostal na čelo.

Slovenský cyklista Peter Sagan vyhral preteky Okolo Kalifornie.

Jazdec Tinkoff-Saxo došpurtoval v záverečnej ôsmej etape z Los Angeles do Pasadeny (96,6 km) na tretej priečke a celkovú klasifikáciu vďaka tomu vyhral o tri sekundy pred Francúzom Julianom Alaphilippeom z Etixx – Quick-Step.

Víťazom nedeľňajších pretekov sa za 2:14:55 h stal jeho tímový kolega Brit Mark Cavendish.

Pomohli bonusové sekundy

Sagan prišiel o žltý dres v kráľovskej siedmej etape, v ktorej obsadil po heroickom výkone konečnú šiestu priečku. Z trónu pre lídra celkovej klasifikácie ho pritom zosadil práve jej víťaz Alaphilippe a pred nedeľou mal na čele náskok dvoch sekúnd.

Sagan však na záver podujatia takticky využil svoje prednosti a hoci záverečný špurt nevyhral, skončil na tretej priečke v balíku s ostatnými pretekármi. Zaistil si dostatok bonusových sekúnd na celkové víťazstvo.

Bonusové sekundy sa v záverečnej 8. etape udeľovali prvým trom pretekárom. Víťaz získal 10 sekúnd, pretekár na druhej priečke 6 a cyklista finišujúci na tretej priečke si celkový čas vylepšil o 4 sekundy.

Práve tento fakt rozhodol. Za tretiu priečku zinkasoval Sagan štyri bonusové sekundy, vďaka ktorým preskočil Alaphilippeho a stal sa víťazom podujatia. Ak by bol štvrtý, triumfoval by Francúz.

Šesťkrát na pódiu

Slovenský cyklista tak neočakávane ovládol podujatie výsledným časom 28:13:12 h. Dvakrát sa na ňom tešil z etapového vavrínu, trikrát vystúpil na strieborný stupienok a dvakrát skončil tretí.

Jeho najhorším umiestnením bola 6. priečka z kráľovskej siedmej etapy. V bodovacej súťaži obsadil navyše so 62 bodmi druhé miesto za lídrom Markom Cavendishom, ktorý ich nazbieral 75.

Hoci sa mladému Francúzovi Alaphilippeovi nepodarilo triumfovať v boji o žltý dres, miernym utešením môže byť neho víťazstvo v klasifikácii mladých jazdcov, v ktorej triumfoval časom 28:13:15 h.

Celkové poradie: 1. Peter SAGAN (Tinkoff-Saxo) 28:13:12, 2. Julian Alaphilippe (Etixx – Quick-Step) +3s, 3. Sergio Luis Henao (SKY) +37s,..

Bodovacia súťaž: 1. Mark Cavendish (Etixx – Quick Step) 75, 2. Peter SAGAN (Tinkoff – Saxo) 62, 3. Wouter Wippert (Drapač) 38 bodov…