Denník N

Čo sme robili v roku 1989: Deň, ktorý mal byť obyčajný, sa skončil drámou

Demonštrácia na Václavskom námestí 16. januára 1989 pri príležitosti 20. výročia upálenia Jana Palacha Foto - ČTK/Michal Doležal
Demonštrácia na Václavskom námestí 16. januára 1989 pri príležitosti 20. výročia upálenia Jana Palacha Foto – ČTK/Michal Doležal

V téme Čo sme robili v roku 1989 budeme zverejňovať osobné spomienky Martina M. Šimečku a jeho hostí na udalosti a zážitky v priebehu roka, v ktorom padol komunistický režim, hoci takmer nikto nepredvídal, že sa to stane.

po 16. januári

Mal to byť obyčajný deň v polovici januára 1989. Včera som priniesol od kníhviazača (miništroval v kostole v Petržalke, kde sme mávali tajné schôdzky) kufor s päťdesiatimi výtlačkami samizdatového časopisu Fragment K (ten sme vydávali vo štvorici s Olegom Pastierom, Jirkom Oličom a Ivanom Hoffmanom).

Mal ku mne prísť Dušan Mišun, kamarát, ktorý nám pomáhal časopis tlačiť na primitívnom cyklostyle, a dnes sme mali spolu dokončiť nápisy na obálky. Moja žena Marta bola s rizikovým tehotenstvom už tri mesiace v nemocnici a ešte tri mesiace do pôrodu našej dcéry tam mala byť. Náš päťročný syn Mišo bol v škôlke a vyzdvihnúť ho mala moja mama – ako sa ukázalo, našťastie.

Do práce som nemusel, lebo som kúril v príjemnej malej kotolni, kde sme sa striedali po 24 hodinách, takže po každej šichte som mal tri dni voľno. Dušan prišiel presne, spoľahlivý ako vždy.

V našej skupine sa ocitol pred dvoma rokmi náhodou; našiel nás na chalupe u Martina Bútoru, kam prišiel opravovať vlhké múry. Bol veľmi zručný a bol nahnevaný na režim. Varovali sme ho, že keď sa bude s nami priateliť, môže mať problém s políciou, ale on len mávol rukou.

Uvaril som v našom domčeku s výhľadom na záhradu, ktorou sa prichádzalo od ulice k nám, kávu a niesol ju na stôl, keď som cez okno videl, ako do záhrady vchádza desať mužov. Naša fenka Pepina vyšla von so mnou a jednému mužovi roztrhla nohavice od obleku – neznášala príslušníkov ŠtB rovnako ako poštárov.

Muži za niekoľko hodín prevrátili dom hore nohami, vzali všetky výtlačky časopisu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čo sme robili v roku 1989

Teraz najčítanejšie