Denník N

Čo sme robili v roku 1989: Deň, ktorý mal byť obyčajný, sa skončil drámou

Demonštrácia na Václavskom námestí 16. januára 1989 pri príležitosti 20. výročia upálenia Jana Palacha Foto - ČTK/Michal Doležal
Demonštrácia na Václavskom námestí 16. januára 1989 pri príležitosti 20. výročia upálenia Jana Palacha Foto – ČTK/Michal Doležal

V téme Čo sme robili v roku 1989 budeme zverejňovať osobné spomienky Martina M. Šimečku a jeho hostí na udalosti a zážitky v priebehu roka, v ktorom padol komunistický režim, hoci takmer nikto nepredvídal, že sa to stane.

po 16. januári

Mal to byť obyčajný deň v polovici januára 1989. Včera som priniesol od kníhviazača (miništroval v kostole v Petržalke, kde sme mávali tajné schôdzky) kufor s päťdesiatimi výtlačkami samizdatového časopisu Fragment K (ten sme vydávali vo štvorici s Olegom Pastierom, Jirkom Oličom a Ivanom Hoffmanom).

Mal ku mne prísť Dušan Mišun, kamarát, ktorý nám pomáhal časopis tlačiť na primitívnom cyklostyle, a dnes sme mali spolu dokončiť nápisy na obálky. Moja žena Marta bola s rizikovým tehotenstvom už tri mesiace v nemocnici a ešte tri mesiace do pôrodu našej dcéry tam mala byť. Náš päťročný syn Mišo bol v škôlke a vyzdvihnúť ho mala moja mama – ako sa ukázalo, našťastie.

Do práce som nemusel, lebo som kúril v príjemnej malej kotolni, kde sme sa striedali po 24 hodinách, takže po každej šichte som mal tri dni voľno. Dušan prišiel presne, spoľahlivý ako vždy.

V našej skupine sa ocitol pred dvoma rokmi náhodou; našiel nás na chalupe u Martina Bútoru, kam prišiel opravovať vlhké múry. Bol veľmi zručný a bol nahnevaný na režim. Varovali sme ho, že keď sa bude s nami priateliť, môže mať problém s políciou, ale on len mávol rukou.

Uvaril som v našom domčeku s výhľadom na záhradu, ktorou sa prichádzalo od ulice k nám, kávu a niesol ju na stôl, keď som cez okno videl, ako do záhrady vchádza desať mužov. Naša fenka Pepina vyšla von so mnou a jednému mužovi roztrhla nohavice od obleku – neznášala príslušníkov ŠtB rovnako ako poštárov.

Muži za niekoľko hodín prevrátili dom hore nohami, vzali všetky výtlačky časopisu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Čo sme robili v roku 1989

Teraz najčítanejšie