Denník N

Newsfilter: Zsuzsová odstrelila prokurátora, ale na Glváča si ešte počká

Foto – TASR
Foto – TASR

Čižnár odvolal námestníka, ale Trnku necháva tak. Glváč Zsuzsovú popiera a útočí na Matoviča s Lipšicom. V Smere považujú autorov bezpečnostnej stratégie za vojnových štváčov.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Rozdiel, ktorý Čižnár prehliada

Na prvý pohľad to vyzerá ako príbeh, ktorý sa nemohol odohrať na Slovensku. Prešiel len deň od zverejnenia informácie, že si námestník generálneho prokurátora René Vanek ešte tri dni pred jej zadržaním písal s Alenou Zsuzsovou obvinenou z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, pričom o tom neinformoval svojho nadriadeného, a Jaromír Čižnár ho odvolal z funkcie.

Čižnár vysvetľuje, že takéto konanie považuje za nezlučiteľné s funkciou námestníka.

To je dobrý výsledok, ktorý by mohol byť jedným z krokov, ktoré prispejú k vyššej dôveryhodnosti prokuratúry, ale k dokonalosti tomuto príbehu chýba ešte veľa.

Keď chce, zakročí. V prvom rade je to postoj samotného Vaneka. Ten síce uznal, že komunikácia s volavkou bola chyba, ktorá ho mrzí, ale efektnejšie by bolo, keby sa funkcie vzdal sám, čím by na naše pomery nastavil latku veľmi vysoko.

Navyše, ako tvrdí prezidentská kandidátka a právnička známa najmä z kauzy Pezinskej skládky Zuzana Čaputová, Vanekovo tvrdenie, že ako prokurátor postupoval vždy proti Marianovi Kočnerovi, nie je pravda.

V prípade skládky vraj prokurátor menil prinajmenšom jeden dokument v Kočnerov prospech, čo však Vanek popiera.

Po tretie, Čižnár už v minulosti ukázal, že keď chce, vie voči svojim podriadeným postupovať rázne. Napríklad pre pochybenia v prípade bitky pred nitrianskym barom Mariatchi odvolal nitrianskeho okresného prokurátora.

Keď to Čižnár prizná verejne. Lenže potom sú tu osoby, okolo ktorých generálny prokurátor chodí skôr po špičkách.

Napríklad, už sú to skoro dva roky, čo sa zastal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie