Denník N

Rodičia opísali, aké chyby urobili pri prvom dieťati a či sa im vyhli pri ďalších

Ilustračné foto - Jason Bachman
Ilustračné foto – Jason Bachman

Viaceré mamy a otcovia mali podobné skúsenosti: pri prvom dieťati priveľa nakupovali, čítali priveľa rád, boli príliš úzkostní a niekedy aj príliš nároční.

Prvé dieťa (ako všetko prvé) je nezriedka experimentom, veľkým dobrodružstvom, obrovským strachom, dych berúcim očakávaním a nesmiernou túžbou, aby bolo všetko perfektné. Problémy, prekážky a zlyhania pri prvom dieťati sa zdajú oveľa väčšie ako pri tých ďalších, lebo niet s čím porovnávať alebo sa porovnáva s nerealistickými očakávaniami.

Prvé dieťa je prvou previerkou rodičovských, a v prípade, že ide o prvé vnúča, aj starorodičovských schopností. Jednoducho povedané: manželstvo, partnerstvo, rodina s príchodom prvého dieťaťa sa navždy zmenia.

S prvým dieťaťom je spojená neistota, otázky, či robíme veci správne, či to stačí, ale aj to, čo na naše počínanie v nových rolách povedia ostatní. Mnoho rodičov vám povie, že okolo prvého dieťaťa sa často robí veľké haló a s ďalšími sa to už neopakuje.

Prvé dieťa je aj subjektom prvých rodičovských omylov, trapasov a dobre mienených akcií, ktoré však nie vždy dobre dopadnú.

O tom, čo vo výchove svojich prvorodených považujú za omyl a čomu sa snažili vyhnúť pri svojich ďalších potomkoch, sme hovorili s viacerými mamami a otcami. Sú medzi nimi rodičia celkom malých detí, školákov, ale aj mama dvoch dospelých dcér, ktoré už majú vlastné deti.

Príliš veľa všetkého

Všetci šiesti rodičia, pochádzajúci z rôznych generácií aj z odlišného socioekonomického prostredia, ktorí sa objavia v tomto texte, sa zhodli na tom, že už nikdy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Teraz najčítanejšie