Kuzminová po bezchybnej streľbe vyhrala šprint v Ruhpoldingu

Foto - TASR
Foto – TASR

Anastasia Kuzminová vyhrala šprint Svetového pohára biatlonistiek v nemeckom Ruhpoldingu, keď na strelnici trafila všetkých desať terčov. Pred druhou Vittozziovou z Talianska mala náskok 11 sekúnd.

V aktuálnej sezóne ide o prvý Kuzminovej triumf v šprinte, prvá bola aj v pretekoch s hromadným štartom v českom Novom Meste na Morave.

Paulína Fialková netrafila jeden terč a mala by sa umiestniť v druhej desiatke. Ivona Fialková skončila 62. po troch chybách, Terézia Poliaková bola 91., na strelnici sa pomýlila dvakrát.

„Som rada, že sa mi podarila bezchybná streľba, aj keď som na strelnici nebola taká rýchla. Ale snažila som sa byť čo najrýchlejšia na trati. Konečne v streľbe vidím výsledok toho, na čom som dlho pracovala,“ povedala Kuzminová v cieli pre RTVS.

Skúsime takto vydržať až do MS

„Dnes konečne dve nuly. Nasťa potvrdila svoju výkonnosť, konečne sa dostala do streleckej pohody a môžeme preto od nej očakávať aj ďalšie dobré výsledky,“ povedal Kuzminovej strelecký tréner Tomáš Kos. „Ležka bola konečne super, v stoji bojovala s každým výstrelom, ale zvládla to. Čistá streľba bola dnes pre víťazstvo nevyhnutná,“ dodal.

Spokojný bola aj Kuzminovej manžel a tréner Daniel. „Boli to úžasné preteky. Prvýkrát v kariére to vyšlo aj v Rupholdingu. Som šťastný, že strelecká forma ide hore. Je to dobré, skúsime to takto potiahnuť až do majstrovstiev sveta.“

Paulína Fialková netrafila v ľahu jeden terč, čo ju stálo umiestnenie v najlepšej desiatke. Pre RTVS povedala: „Po bežeckej stránke to úplne nešlo. Už v prvom kole som cítila, že stále nie som v takej forme, ako by som si priala. Na strelnici boli ideálne podmienky a mala som na to, aby som zaznamenala dve nuly.“

Najbližšie individuálne preteky absolvujú biatlonistky v nedeľu. O 14:40 sú na programe preteky s hromadným štartom.

Najrýchlejšia na každom úseku trate

Kuzminová si vybojovala premiérové víťazstvo v prebiehajúcom ročníku SP pred Vianocami v Novom Meste na Morave, keď sa presadila v pretekoch s hromadným štartom, teraz pridala druhé v šprinte. Celkovo ich má v kariére na konte pätnásť.

Tridsaťštyriročná slovenská reprezentantka vybehla na trať s číslom 24. V ideálnych poveternostných podmienkach utvorila po prvej streleckej položke najlepší čas najprv Anais Chevalierová, ktorú onedlho vystriedala Vittozziová.

Kuzminová dobehla na ležku s najlepším časom a po rýchlej a presnej streľbe ju opustila takisto ako prvá s náskokom 6,1 s pred Taliankou. Vedúcu pozíciu už z rúk do konca pretekov nepustila.

Aj na stojke ukázala pevnú ruku, len pred posledným výstrelom sa dlhšie nadýchla. V zostávajúcich kilometroch si strážila pozíciu a do cieľa prišla s náskokom 11,5 s pred Vittozziovou.

Z ďalších mali dobre rozbehnuté preteky Nórka Marte Olsbu Roeiselandová i Talianka Dorothea Wiererová, no o pódium ich pripravila zhodne jedna chyba.

Tú urobila aj ďalšia Slovenka na štarte Paulína Fialková, ktorá minula tretí terč na ležke, stopercentné to nebolo ani bežecky a obsadila 14. miesto so stratou 1:03,0 min na svoju krajanku.

Výsledky:

šprint na 7,5 km: 1. Anastasia KUZMINOVÁ (SR) 19:15,11 min (0 tr. okruhov), 2. Lisa Vittozziová (Tal.) +11,5 s (0), 3. Hanna Öbergová (Švéd.) +29,1 (0), 4. Marte Olsbu Röiselandová (Nór.) +30,6 (0), 5. Anias Bescondová (Fr.) +32,5 (0), 6. Dorothea Wiererová (Tal.) +40,2 (1), 7. Anais Chevalierová a Justine Braisazová (obe Fr.) obe +46,1 (0), 9. Laura Dahlmeierová (Nem.) +47,7 (0), 10. Franziska Preussová (Nem.) +50,8 (1), … 14. Paulína FIALKOVÁ +1:03,0 (1), 62. Ivona FIALKOVÁ +2:22,5 (3), 91. Terézia POLIAKOVÁ (SR) +3:22,4 (2)