Denník N

Antieurópania majú plán na zmrzačenie Únie

Šéf talianskej Ligy Matteo Salvini s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Foto – TASR/AP
Šéf talianskej Ligy Matteo Salvini s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Foto – TASR/AP

Nacionalistická či populistická internacionála nie je nič nového. Internetoví aktivisti, trollovia a počítačové siete krajnej pravice v kyberpriestore spolupracovali už dlho.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Voľby do Európskeho parlamentu sú teoreticky najinternacionálnejšie na celom svete. Víťazi sa dostanú do nadnárodného zákonodarného zboru. Navzájom komunikujú prostredníctvom stoviek tlmočníkov. Sú členmi nadnárodných politických strán: stredoľaví poslanci z celej Európy sú súčasťou Strany európskych socialistov, stredopraví sú združení v Európskej ľudovej strane atď.

Napriek tomu európske voľby nikdy úplne nenaplnili všetky predpoklady. Pozostávajú z desiatok kampaní, ktorým dominuje domáca politika. Nemeckí kresťanskí demokrati zvyčajne nevedú kampaň na podporu svojich švédskych kolegov a portugalský vplyv na slovenské voľby je bezvýznamný.

Lenže tento rok je iný. Európske voľby naplánované na máj majú celokontinentálne témy a celokontinentálny význam. Ironicky a možno absurdne za to môžu protieurópski politici, ktorí v záujme rozvrátenia inštitúcií pracujú spoločne naprieč hranicami

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Poľské voľby

Viktor Orbán

Komentáre

Teraz najčítanejšie