Denník N

Možný úspech antisystémových strán v eurovoľbách nesmieme podceniť, no ani sa ho zľaknúť

Úlohou európskych socialistov je sústrediť sa omnoho viac na budovanie sociálne spravodlivejšej spoločnosti.

Autorka je poslankyňou Európskeho parlamentu za Smer-SD

Doterajšie analýzy potvrdzujú opodstatnenosť obáv z toho, že po májových voľbách prejde bránami Európskeho parlamentu aj väčšie zastúpenie poslancov z antisystémových politických strán a hnutí, čo by následne malo istý vplyv aj na celkové zloženie a štruktúru parlamentu.

Rast popularity antisystémových, populistických a v mnohých prípadoch aj extrémistických politických zoskupení zďaleka nie je len európskym fenoménom. Ich spoločným znakom je, že prichádzajú s programom a prísľubmi, o ktorých je už vopred jasné, že ich nebudú môcť a ani vedieť uskutočniť. A neustále spochybňovanie považujú za jedinú správnu cestu, ako si zabezpečiť priazeň voličov a ich hlasy vo voľbách. Viacero zástupcov takýchto subjektov nakoniec sedí aj v opozičných laviciach slovenského parlamentu

Predstavitelia týchto politických subjektov sa vždy na začiatku tvária, že chcú vytvoriť akýsi jednotný, spoločný front. Keď sa však už dostanú do Európskeho parlamentu, odlišné záujmy a pohľad na svet, čiže samotná politika, ich rozdelia medzi rôzne frakcie a skupiny. Dôvodom je jednoducho to, že veľká časť z daných strán stojí výhradne na silno nacionalistickom princípe. Z tohto hľadiska sú priority takýchto strán napríklad v Poľsku či v Maďarsku z pohľadu riešenia migračnej krízy, ktorou sa tak rady oháňajú, diametrálne odlišné, povedzme od Talianska alebo Grécka.

Rastu popularity antisystémových strán a hnutí pomáha okrem iného aj to, že mnoho voličov je presvedčených o tom, že niektoré veci nefungujú správne, a nevidia pri súčasnom nastavení spoločnosti dostatočnú perspektívu pre seba ani svojich blízkych. Úlohou európskych socialistov je preto sústrediť sa omnoho viac na budovanie sociálne spravodlivejšej spoločnosti.

Znamená to aj obmedzovanie daňového zaťaženia pre strednú triedu, snahu o znižovanie majetkových rozdielov a rovnomernejšie rozdelenie bohatstva v rámci spoločnosti, doriešenie problematiky európskej minimálnej mzdy či garanciu istôt a zlepšenie ochrany pracovníkov na globalizovaných trhoch.

Musíme ponúkať politiku založenú na obhájiteľných riešeniach pre slušný život ľudí. Rovnako sa v prípade nadchádzajúcich eurovolieb potrebujeme sústrediť na účasť. Veľká väčšina ľudí na Slovensku hodnotí členstvo v Európskej únii pozitívne, je preto veľmi dôležité, aby mali ochotu prísť to ukázať aj prostredníctvom svojej aktívnej participácie na voľbách.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie