Denník N

Týždňový newsfilter: Bude ešte horšie, táto rozlúčka nebude krátka

Fico a Pellegrini. Foto N - Tomáš Benedikovič
Fico a Pellegrini. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pred verejnosťou sa Fico skrýva, ale Kisku navštevuje. Čo si Čižnár počne s Kočnerovým archívom. Pozor na Andreja Danka, urazení nevzdelanci môžu byť nebezpeční.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

Máte už po treťom týždni tohto roka pocit, že z útrob slovenskej politiky sa vyvalilo toľko špiny, že viac zdesení a zhnusení byť nemôžeme? Omyl, bude ešte horšie.

Kočnerove motáky, boj o nahrávky Gorily, Zsuzsovej VIP korešpondencia, Dankovo copy-paste vzdelanie, Ficov pokus o zmocnenie sa Ústavného súdu sú len ukážka toho, čo sa môžeme tento rok ešte o elite vládnucej posledných desať rokov dozvedieť. No akokoľvek to je nepríjemné sledovať, lepšie je, keď sa špina vyplavuje, než keby sa ďalej hromadila.

1. Prečo je Robert Fico ticho

Bývalý premiér a súčasný predseda Smeru a poslanec Robert Fico už verejne nevystúpil šesť týždňov.

Naposledy ho verejnosť počula rozprávať na sneme Smeru v sobotu 8. decembra, keď rozprával o plánoch Smeru vyhrať voľby.

Odkedy pred 20 rokmi vznikol Smer, je to zrejme najdlhšie verejné mlčanie jeho predsedu.

Po sneme bol ešte Fico týždeň v parlamente, aj hlasoval, pred novinármi sa však neukázal.

Pred Vianocami prezlečený za Mikuláša rozdal kolegom fľaše alkoholu, kofolu a cigary (za zverejnenie videa sa môže poďakovať kolegovi Glváčovi). Cez Vianoce s ministerkou vnútra ochutnal kapustnicu u bratislavských hasičov, nechal sa odfotiť, ale k dianiu v krajine sa ani tam nevyjadril.

Siedmeho januára sme sa dozvedeli, že Robert Fico kandiduje za sudcu Ústavného súdu. Oficiálne to oznámil jeho stranícky kolega Martin Glváč, ktorý pridal aj názor, že z Fica by bol aj dobrý predseda tohto súdu.

Samotný Fico sa však ku svojej kandidatúre vôbec verejne nevyjadril. Ani slovo novinárom, ani oficiálne vyjadrenie mailom, ani len videjko na Facebooku – nič, vôbec nič.

Desiateho januára vyšiel v Hospodárskych novinách jeho pravidelný komentár, no vzhľadom na jeho prázdnosť sa dá pochybovať, či ho Fico vôbec pred publikovaním videl, alebo ho Erik Tomáš do novín poslal tak, ako ho pozliepal z tradičných motívov vystúpení svojho šéfa.

O kandidatúre na Ústavný súd v texte nebola ani zmienka.

Fica neprinútilo opustiť úkryt ani oznámenie, že Smer už má konečne prezidentského kandidáta. S Marošom Šefčovičom sa ukázal len Peter Pellegrini, Fico znova ani ťuk (ak nepočítame fotografiu, ktorú mu spravil fotograf Plus jeden deň na balkóne centrály na Súmračnej).

Samozrejme, neznamená to, že by sa Fico šesť týždňov vôbec nevenoval politike. Naopak. Napríklad sa stretával s Andrejom Kiskom, aby ho presvedčil, že ho má vymenovať za predsedu Ústavného súdu.

Z kandidatúry možno nič nebude.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie