Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Kiska povedal Ficovi nie. Ako sa mu pomstí?

Robert Fico a Andrej Kiska. Foto N – Peter Kováč
Robert Fico a Andrej Kiska. Foto N – Peter Kováč

Prezident nechce Fica na Ústavnom súde, ale predseda Smeru môže ešte dostať druhú šancu. Čaputová sa dohodla s Mistríkom, že slabší ustúpi. Lubyová má ďalší škandál, ale Pellegrini s tým asi opäť nič neurobí.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Ficovi sa komplikuje situácia

Hoci verejné vypočutie kandidátov na posty ústavných sudcov sa začína až v stredu, už v utorok sme z dvoch nezávislých zdrojov dostali odpoveď na otázku, ktorá na Slovensku rezonovala už začiatkom minulého roku a nečakane sa vrátila len pred niekoľkými dňami. Prezident Andrej Kiska odkázal predsedovi Smeru Robertovi Ficovi, že ho za ústavného sudcu nevymenuje, hoci formálne to Prezidentský palác odmietol.

Elegantný koniec alfasamca. Nech už sa pred rokom hovorilo hocičo, prezidentovo rozhodnutie je jediné správne. Fico na Ústavnom súde nemá čo robiť.

Vo svoje politickej minulosti urobil a presadzoval toľko vecí, ktoré išli proti ústave a jej duchu a ktoré sú v rozpore s tvrdeniami v jeho stručnom motivačnom liste, že sa na túto funkciu diskvalifikoval oveľa viac než len tým, že za sebou nemá požadovanú 15-ročnú právnickú prax.

Hoci politici v úlohe ústavných sudcov nemusia automaticky znamenať nebezpečenstvo, ak by sa na košický súd dostal momentálne ešte stále predseda „najúspešnejšieho politického projektu“, ktorý by zrazu mohol rozhodovať aj o veciach, za ktoré sú jeho strana či rovno on priamo zodpovední, bol by to taký konflikt záujmov, aký slovenský Ústavný súd ešte nezažil.

Myšlienka, že by sa slovenská politika takýmto naoko elegantným spôsobom zbavila svojho alfasamca, čo by Ficovi umožnilo odísť neporazený, premiérovi Pellegrinimu by to uvoľnilo ruky a zrejme by to pomohlo aj opozícii, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie