Denník N

Kandidát Fico je nebezpečenstvom pre právny štát 

Vypočutie Roberta Fica. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vypočutie Roberta Fica. Foto N – Tomáš Benedikovič

Z každej vety Roberta Fica bolo zrejmé, že nemá ani základné poňatie o princípe sudcovskej nestrannosti.

Autor je členom súdnej rady

Nedávno som v rozhovore pre SME TV povedal, že Robert Fico by bol dobrým kandidátom, ale nie na Ústavný súd. Bol by výborným šéfom orgánu s presne opačným cieľom: „urvať pre štát“ čo najviac priestoru, a to aj na úkor základných práv a slobôd ľudí.

Dobrý šéf, pre úplne opačný orgán

Keby sme si prešli len tie najdôležitejšie práva, videli by sme to na prvý pohľad: Vlastnícke právo? Fico predsa aktívne presadzoval protiústavné vyvlastňovanie pozemkov a domov ľudí, len aby uľahčil pozíciu štátu. O rizikách ústavnosti vedel.

Alebo ľudská dôstojnosť? Jeho opovrhnutie oponentmi je slabý odvar proti tomu, ako brutálne zničil časť života a dôstojnosti Hedvigy Malinovej Žákovej. A urobil tak „v súbehu“ s porušením hneď ďalšieho dôležitého základného práva – práva na prezumpciu neviny. Spolu s Kaliňákom, podobným právnym expertom, označili Hedvigu Malinovú Žákovú za vinnú preventívne hneď na začiatku.

Sloboda prejavu a tlače? „Špinavé protislovenské prostitútky“ či Shootyho karikatúry by o jeho rešpekte k týmto základným právam mohli rozprávať.

Nestrannosť?

Po stredajšom vypočutí kandidátov na sudcov Ústavného súdu som však zistil, že som bol vo svojich vyjadreniach neprimerane zhovievavý. V skutočnosti je Robert Fico

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľba ústavných sudcov

Komentáre

Teraz najčítanejšie