Denník N

Tréner Ševela: Keď sme do Slovana chceli Slováka, jeho cena sa zdvojnásobila

Martin Ševela. Foto N - Peter Kováč
Martin Ševela. Foto N – Peter Kováč

Martin Ševela je len druhým trénerom za posledných viac ako osem rokov, ktorý v Slovane vydržal dlhšie ako 12 mesiacov.

Hovorí, že je náročné vybudovať oddanosť klubu u zahraničných hráčov a spočiatku mal veľa práce, aby medzinárodný kolektív spojil dokopy. Uplynulú jeseň už kraľoval slovenskej lige – z osemnástich zápasov vyhral štrnásť a ani raz neprehral.

V Európskej lige vypadol v treťom predkole s Rapidom Viedeň, v Slovnaft Cupe pre administratívnu chybu s Hornými Orešanmi.

Slovan v polovici januára otestoval Národný futbalový štadión na Tehelnom poli, na ktorom bude od marca hrávať ligové zápasy. Ševelov tím prehral s Olomoucom 2:3. Potom odcestoval na Tipsport Malta Cup, na ktorom obsadil druhé miesto, vo finále prehral 0:3 s druholigovou Zbrojovkou Brno. Slovanisti po návrate z Malty absolvujú dvojtýždňové sústredenie v Turecku.

Prvý ligový zápas ich čaká už 16. februára v Dunajskej Strede. Tehelné pole otvoria 3. marca zápasom proti Trnave.

Keď ste pred viac ako rokom podpísali so Slovanom trojročnú zmluvu, Michal Zeman z denníka Pravda napísal, že jej dodržanie je sci-fi. Môže tréner v Slovane vydržať tak dlho?

Určite sa to dá, je to moja ambícia. Takáto zmluva v najlepšom klube na Slovensku je pre mňa záväzok. Chcem získať čo najviac trofejí, no na druhej strane, za posledné obdobie sa tu tréneri výrazne obmieňali. Za trénera však hovoria víťazstvá a pokiaľ neprídu, nie je problém trénera vymeniť.

Ste prvý tréner za posledných sedem rokov, ktorý vo funkcii vydržal dlhšie ako rok, napriek tomu, že ste nezískali titul a v Európskej lige ste vypadli v 3. predkole s Rapidom Viedeň. Mali ste dopredu odkomunikované s vedením, že výsledky vašej práce nemusia prísť hneď?

Najprv bolo dôležité, aby som zistil, v akom fyzickom, kondičnom a charakterovom stave je mužstvo. S mužstvom sa treba zžiť, pritiahnuť si na svoju stranu lídrov a určiť si priority. Dôležitá bola trpezlivosť, nedalo sa čakať, že hneď začneme vyhrávať a výkonnostne rásť. Bolo dôležité nastaviť tréningy, od ktorých sa odvíjala hra. Jeseň nám ukázala, že naša cesta bola správna, v lige sme boli dominantní. Z 18 zápasov sme vyhrali 14, ani raz sme neprehrali. V európskych pohároch treba mať aj šťastie, no to sa od nás odklonilo. Vo Viedni sme mali dve tutovky za stavu 1:0 pre domácich, zmenilo by to priebeh zápasu. Inak, Rapid často podceňujú a dostal sa do šestnásťfinále Európskej ligy, asi taký slabý nebol.

Krátko po vašom nástupe sa Filip Hološko a Lukáš Droppa pohádali priamo na ihrisku. Keď ste Hološka stiahli z ihriska, mávol rukou. Bolo treba dať medzinárodnú kabínu nejako špeciálne dokopy?

Bolo, národností a kultúr je tam veľmi veľa. Robil som individuálne aj skupinové rozhovory, riešili sme aj túto situáciu, nenechať ju len odplávať. S Filipom sme si to vysvetlili. Bolo to v decembri, bolo chladno. Filip mávol rukou, že si ťapneme v kabíne. Veľa ľudí jeho reakciu nepochopilo a on sám povedal, že to nebolo nič voči mojej osobe, len sa ponáhľal do šatne.

V zostave Slovana je drvivá väčšina cudzincov. Vedeli by ste rovnako silný tím zložiť aj s väčším počtom Slovákov?

Dalo by sa to, ale potrebujete hlavne kvalitu. Od môjho príchodu do Slovana sme sa rozprávali s pánom Kmotríkom (generálnym riaditeľom – pozn. red.) aj Trutzom (športovým riaditeľom), že by bolo dobré zapracovať do tímu slovenských hráčov. Keď sme však s takýmito hráčmi rokovali,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie