Denník N

Šéf Činohry SND Vajdička: Divadlo sa nesmie stať nástrojom politickej moci, riaditeľ musí vzísť z konkurzu

Režisér Michal Vajdička, šéf Činohry SND. Foto N - Tomáš Benedikovič
Režisér Michal Vajdička, šéf Činohry SND. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pred rokom nastúpil divadelný režisér MICHAL VAJDIČKA na pozíciu šéfa Činohry Slovenského národného divadla. Prevzal ju po Romanovi Polákovi, vďaka ktorému stúpla návštevnosť aj divácky ohlas, keďže mnohé z uvádzaných inscenácií veľmi kriticky nazerali na spoločenské témy súčasného Slovenska.

V rozhovore Michal Vajdička hovorí aj o tom

  • či je Vladimír Antala, ktorého ministerka Laššáková vymenovala za generálneho riaditeľa, dobrou voľbou
  • čo sa v divadle zmenilo po odvolaní Mariána Chudovského
  • či patrí politika do divadla
  • prečo ľudia hercom na námestiach dôverujú

Vladimír Antala bol poverený vedením divadla po odvolaní Mariána Chudovského. Predtým pôsobil v divadle ako vedúci ekonomického úseku. Minimálne zvonka vyzeralo zvláštne, že divadlo, ktoré má finančný problém, začal – hoci najprv len dočasne – viesť človek, ktorý šéfoval ekonomickému úseku. Dnes ho dokonca ministerka kultúry Laššáková vymenovala do funkcie generálneho riaditeľa na päť rokov priamou voľbou bez konkurzu. Zvnútra to dáva nejaký zmysel alebo logiku?

Nám už jeho vymenovanie ako dočasného riaditeľa nedávalo logiku, dokonca už vtedy sme sa ako činohra voči tomu postavili. Nemyslíme si, že to bolo správne rozhodnutie. Pri jeho menovaní za generálneho riaditeľa sme to brali tak, že je to dočasné riešenie a trváme na tom, že pozícia generálneho riaditeľa by mala byť obsadená z konkurzu.

Argument v jeho prospech znel tak, že keď bol ekonomickým riaditeľom, tak vraj upozorňoval na to, že sa divadlo rúti do finančnej krízy. Ťažko však k tomu dnes niečo povedať. Celé je to komplikovanejšie, lebo do finančnej krízy sa divadlo dostalo zrejme aj preto, že kým príspevok zo strany štátu je nemenný, pravidlá hry sa zmenili. Zvýšili sa odvody, prevádzkové náklady, dane, odborári vydobyli zvýšenie platu, no dotácia od štátu to nezohľadňovala. Marek Maďarič sa to vždy na konci roka snažil kompenzovať na žiadosť Chudovského s Antalom, ale to nepovažujem za šťastné riešenie. Vedeli o tom, že financovanie zo strany ministerstva nie je v poriadku. Dnes je na Národnom divadle nálepka, že sa tu kradne, ale dosiaľ to nikto nevysvetlil a neukázal audity, ktoré by hovorili, kde presne sa stala chyba.

Už týždne sa hovorilo o tom, že žiaden konkurz nebude a ministerka nového generálneho riaditeľa iba vymenuje.

Vladimír Antala bol poverený riadením do konca januára tohto roku a my sme boli rozhodnutí počkať do konca januára. Síce sa hovorilo, že konkurz nebude, ale deň po tomto rozhovore mohla ministerka povedať, že ho pripravuje a ja iba zavádzam, takže sme chceli počkať do konca januára. Ak by ho nevyhlásila, boli sme rozhodnutí zaujať stanovisko. A aj Antala by sa do prípadného konkurzu mohol prihlásiť.

Dnes je to jasné, konkurz nebol. Ako budete teraz postupovať?

Nemôžem hovoriť za všetkých, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie