Denník N

Bookmaker politických stávok: Harabin nás prekvapil, na Trumpovi sme prerobili

Bookmaker Pavol Boško. Foto – Týden/Radek Cihla
Bookmaker Pavol Boško. Foto – Týden/Radek Cihla

Pavol Boško (31) pracuje ako analytik rizík a bookmaker spoločenských stávok v stávkovej spoločnosti Tipsport, trojke na slovenskom trhu. V rozhovore vysvetľuje, ako vznikajú a menia sa kurzy na kandidátov v prezidentských voľbách.

Ako sa človek stane bookmakerom?

V Prahe som vyštudoval Matematicko-fyzikálnu fakultu a keďže ma stávkový biznis zaujímal, hneď po škole som sa zamestnal v stávkovej kancelárii. Začínal som ako matematik, robil som matematické modely pre živé stávky. Postupne som sa posúval. Keďže ma zaujímala aj tvorba kurzov a odhadovanie pravdepodobností, dostal som aj k práci bookmakera. Popri riadení rizík robím už dva roky aj kurzy na spoločenské stávky.

Akú rolu má v stávkovej kancelárii matematika?

Veľkú. Všetky kurzy vychádzajú z pravdepodobnosti a štatistiky, využitie matematických modelov a vzorcov je naozaj veľké. Napríklad futbal: keď si stanovíte, kto bude podľa vášho expertného odhadu víťazom zápasu či koľko v zápase padne gólov, pomocou matematiky odvodzujete aj ďalšie kurzy, napríklad na počet gólov v polčase. Matematické znalosti využijete aj pri základnej tvorbe kurzov, lebo je spojená s logickým uvažovaním. Tvorba kurzov je v prvom rade o tom, že musíte vedieť dobre spájať okolnosti. Je to vlastne ako na burze.

V akom zmysle?

Máte akcie, ktoré sú na burze, a majú nejakú cenu, ktorá sa vyvíja podľa toho, ako sa správa trh. Niekto predáva, niekto kupuje a výsledkom je nejaký stredový kurz. Tak je to aj pri stávkach. My ako stávková kancelária nastavíme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prezidentské voľby 2019

Teraz najčítanejšie