Denník N

Najprv nezáujem, potom hádky medzi šéfmi, potom panika a zmätky – príbeh neurochirurgie

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Neurochirurgia na bratislavských Kramároch ukazuje, ako problémy v nemocniciach môžu spôsobiť aj zlé vzťahy či rozhodnutia.

Korupcia a nedostatok peňazí ani zďaleka nemusia byť jediný dôvod, prečo sa problémy slovenských nemocníc neustále opakujú. Podobne veľké škody dokáže vyrobiť napríklad slabé plánovanie, zlé vzťahy medzi špičkovými odborníkmi a panické reakcie na vzniknutý problém. Ukážme si to na prípade neurochirurgickej kliniky na bratislavských Kramároch.

Lekárov, ktorí pýtali novú techniku, najprv nik nepočúval, a až keď začala byť situácia havarijná, zrazu im dokázali rýchlo nakúpiť, čo potrebovali.

Keď sa do veľkého sporu dostali prednosta kliniky s primárom, vedenie nemocnice ho vyriešilo tým, že sa v Bratislave rozhodlo postaviť druhú kliniku, aby mala svoju každá z rozhádaných strán.

A teraz, keď už je nová klinika takmer dokončená, zisťujú, že zdravotníci, ktorí medzitým z pôvodnej kliniky odišli, už majú novú robotu a v novej klinike nebude mať kto robiť.

Škody z takého riadenia štátneho zdravotníctva ešte znásobuje fakt, že súkromná konkurencia potom medzi demotivovanými lekármi a sestrami ľahšie loví personál pre svoje nemocnice. O dva roky má v Bratislave otvoriť novú nemocnicu na Boroch Penta, a štát dovtedy

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Čakačky na neurochirurgii

Teraz najčítanejšie