Denník N

Nie je spaľovňa ako spaľovňa

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Vzniku zmesového odpadu je vždy lepšie predchádzať ako ho zakopať v zemi alebo spáliť. No čo s ním, keď už vznikne?

Autor je riaditeľom Inštitútu environmentálnej politiky

Ak odpad nevieme materiálovo zhodnotiť, skončí na skládke alebo v spaľovni. Spaľovanie odpadu prispieva ku globálnemu otepľovaniu, znečisteniu ovzdušia a ľudí žijúcich v blízkosti môže otravovať zápachom alebo nevábnym výhľadom. Podobné problémy majú aj skládky.

Na druhej strane, energetickým zhodnotením vieme z rozkladajúceho odpadu získať aspoň elektrinu a teplo. A nie je jedno, či odpad spálime so 60- alebo 90-percentnou energetickou účinnosťou. Rovnako ako nie je jedno, či máme staré presakujúce skládky, alebo moderné, schopné zachytávať skládkový plyn a vyrobiť z neho energiu.

Nič nie je čierno-biele

Väčšina štúdií konštatuje, že energetické zhodnocovanie odpadu je celkovo pre životné prostredie škodlivé. Existujú však aj výskumy, podľa ktorých môžu vďaka špičkovým technológiám s vysokou energetickou účinnosťou a nízkymi emisiami environmentálne pozitíva dokonca prevážiť. Prínosy zo získanej energie sú tak podľa nich väčšie ako náklady na klimatickú zmenu či kvalitu ovzdušia.

Podobne nejednoznačne odpovedá literatúra aj na otázku, či je celospoločensky výhodnejšie odpad skládkovať, alebo ho spáliť. Niektoré štúdie predpokladajú, že je lepšie spaľovanie, niektoré sú si menej isté a pri využití skládkového plynu sa prikláňajú skôr ku skládkovaniu. Všetko závisí najmä od predpokladov a používanej technológie. Nič nie je čierno-biele.

Čistá spaľovňa?

O lyžiarskom svahu v nákupnom centre v Dubaji alebo lyžovačke na pieskových dunách v Maroku ste už možno počuli. No čo tak zalyžovať si v centre Kodane na šesťstometrovej zjazdovke priamo na streche obrovskej spaľovne?

Architekt projektu Bjarke Ingels spojil pre našinca dva zdanlivo protichodné koncepty. Víziu špinavej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie