Denník N

7 dobrých správ: Objavili najväčšiu jaskyňu Tribeča, má netypickú vysokú teplotu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Slovenskému turizmu má pomôcť autobus zo Šalgotarjánu aj vlak z Košíc do Slovenského raja. Novozélandsky supermarket prestal používať plasty na ovocie a zeleninu a na Oscara nominovali mexickú herečku. Sedem dobrých správ, ktoré ste si tento týždeň možno nevšimli.

1. Študent medicíny pomohol pri pôrode v metre

Hamzah Selim sa vracal z hodiny anatómie, keď v londýnskom metre počul ženský krik. Najskôr si myslel, že ide o nejaký spor, všimol si však veľké množstvo krvi. Študent medicíny sa následne rozbehol k žene, ktorá rodila, a pomohol jej priviesť na svet dieťa. Pre BBC opísal priebeh pôrodu, pri ktorom mu pomáhala sestra rodičky.

Selim síce neabsolvoval kurzy pôrodníctva, no v rámci svojej praxe počas kurzov na londýnskej University College strávil niekoľko týždňov na novorodeneckom oddelení.

„Vedel som niečo o tom, čo mám robiť,“ povedal. „Vyzliekol som si sveter a zabalil som doň dieťa. Mal som príšerný strach. Dieťa najskôr nereagovalo, takže mi hneď napadli tie najhoršie scenáre.“

Dieťa sa však po chvíli prebralo, čo Salim označil za najlepší okamih svojho života.

2. Prestali používať plasty a zvýšili predaj

Sieť supermarketov New World na Novom Zélande prestala predávať zeleninu a ovocie v plastoch. Majiteľ Nigel Bond si totiž všimol, že čoraz viac produktov je zbytočne balených. Inšpiroval sa preto americkou sieťou Whole Foods, ktorá predáva výhradne čerstvé potraviny.

Vytvoril projekt Food in the Nude, v preklade nahé jedlo, a v rámci neho zbavil ovocie a zeleninu zbytočných obalov. V obchodoch tiež nainštaloval chladiace regály, aby produkty zostali čo najdlhšie čerstvé.

„Po zavedení tejto koncepcie sme zistili, že predaj niektorých druhov zeleniny, napríklad jarných cibuliek, vzrástol o 300 percent,“ povedal Bond podľa Startitup. „Dôležité boli možno aj iné faktory, no podobný nárast sme si všimli aj pri iných druhoch, napríklad pri repe či reďkovkách.“

V supermarketoch New World sa snažia zákazníkov inšpirovať k šetrnejšiemu prístupu k prírode aj tak, že si môžu priniesť vlastné obaly a nemíňať zbytočne mikroténové vrecúška a tašky.

Ilustračné foto – TASR

3. Na Oscara nominovali aj Mexičanku

Yalitza Aparicio je prvou herečkou z pôvodného obyvateľstva Mexika, ktorú nominovali na Oscara. Snímka Roma mexického režiséra Alfonsa Cuaróna je zároveň jej debutom. Čiernobiely film o opatrovateľke a jej vzťahu k deťom je nominovaný v desiatich kategóriách.

25-ročná Aparicio sa do castingu prihlásila po tom, čo si po škole nevedela nájsť prácu. Konkurz na herečku do Cuarónovho filmu jej podľa denníka New York Times spomenula jej staršia sestra Edith. Tá však bola v tom čase tehotná, a preto presvedčila plachú a tichú Yalitzu, aby to skúsila namiesto nej.

„V čase, keď mi ponúkli túto úlohu, som myslela len na svoju mamu, že je to príležitosť, aby na mňa bola hrdá,“ povedala Aparicio, ktorá sa stala možným vzorom v diskusiách o zaobchádzaní s pôvodným obyvateľstvom Mexika.

Aparicio je druhou Mexičankou nominovanou na filmové ocenenie Oscar. Prvou bola Salma Hayek v roku 2002 za film Frida.

https://www.youtube.com/watch?v=fp_i7cnOgbQ

4. Objavili najdlhšiu jaskyňu pohoria Tribeč

Na nitrianskej Kalvárii objavili najväčšiu a najdlhšiu jaskyňu pohoria Tribeč. Podľa doterajších meraní môže mať dĺžku okolo 400 metrov. Najhlbším miestom je hladina jazierka v hĺbke 41,5 metra pod povrchom.

Priestory jaskyne vznikli tektonickými pohybmi pravdepodobne v štvrtohorách. Pomenovali ju podľa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

7 dobrých správ

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie