Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Okolo prezidenta a Ústavného súdu sa dejú veci, Danko zúri, že je mimo

Robert Mistrík a Zuzana Čaputová. Foto N - Vladimír Šimíček
Robert Mistrík a Zuzana Čaputová. Foto N – Vladimír Šimíček

Prieskum predpokladá demokratického prezidenta. Veci sa dejú tak, aby bol Fico ústavným sudcom. Zapchajte si nos, v telke ide Danko.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Prieskum predpovedá demokratického prezidenta

Už pred viac ako týždňom sa hovorilo, že prieskum zverejnený v poslednú januárovú nedeľu na objednávku TV Markíza rozhodne, ktorý z nádejných kandidátov opozície sa postaví proti nominantovi Smeru. Medzitým bolo niekoľko kandidátskych debát a povravelo sa aj všeličo iné, podstata sa však veľmi nezmenila: naozaj sme sa dočkali prieskumu, ktorý dáva celkom jasný obraz o prezidentských voľbách.

Nevyhrá žiaden hňup. To najdôležitejšie, čo prieskum Focusu priniesol, je silné potvrdenie nádejí, že budúcim prezidentom nebude žiaden konšpirátor, antisemita či rasista. Hoci voľby nemajú takého jasného favorita, aby sa dalo uvažovať o jednokolovej rýchlovke, dvaja najväčší favoriti majú jasný náskok pred zvyškom poľa.

Dvaja favoriti Focusu, Maroš Šefčovič a Robert Mistrík, majú po 16,5 percenta preferencií, no kým Mistrík ich nazbieral trištvrteročnou kampaňou, pre Šefčoviča ide o štartovaciu hodnotu, ktorá môže prudko stúpať.

Mistrík je od Čaputovej príliš ďaleko. Druhým dôležitým zistením je, že z dvojice Mistrík – Zuzana Čaputová bude nádejnejším súperom Šefčoviča v druhom kole kandidát SaS a Spolu. Napovedá to nielen rozdiel v základných preferenciách, kde sa Čaputová vyšvihla z úvodných štyroch percent až k deviatim, ale aj odhad ich výsledkov v druhom kole: šance Mistríka proti Šefčovičovi by boli asi 50-percentné, kým odhad výsledku Šefčovič – Čaputová je, že Šefčovič by získal 58 percent, Čaputová 42.

Ani prekvapenia už toho veľa nezmenia. Hoci je prieskum Focusu prelomový v tom, že necelých sedem týždňov pred prvým kolom volieb obsahuje ako prvý všetkých podstatných kandidátov, neznamená to, že už je rozhodnuté. Prípadné prekvapenia môžu prísť hlavne z dvoch strán: od Zuzany Čaputovej, ktorá by ako skvelá rečníčka mohla rásť vďaka nasledujúcim debatám rýchlejšie než Robert Mistrík. V jej neprospech však hrá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie