Denník N

S takou ženou ešte nesúperil. Trumpa zahanbila odpisovaná politička

Nancy Pelosiová sa v januári stala predsedníčkou snemovne druhýkrát. Foto - TASR/AP
Nancy Pelosiová sa v januári stala predsedníčkou snemovne druhýkrát. Foto – TASR/AP

Nancy Pelosiová pripravila prezidentovi doteraz najponižujúcejšiu prehru v úrade, hodnotia komentátori koniec shutdownu.

S Donaldom Trumpom má niečo podobné: nepotrebuje veľa spánku. Vstáva ráno o pol šiestej a pracuje dlho do noci. Ako napísal reportér BBC, málokedy si berie dovolenku.

Pre jej fanúšikov si Nancy Pelosiová po piatku jednu zaslúži. Demokratická politička, ktorá sa v januári stala predsedníčkou snemovne reprezentantov, uštedrila Donaldovi Trumpovi podľa viacerých komentátorov dosiaľ najťažšiu prehru na poste prezidenta USA. Po 35 dňoch vládneho shutdownu prezident ustúpil a bez akéhokoľvek ústupku obnovil financovanie štátnej správy.

„V posledných týždňoch predsedníčka Pelosiová dokázala, že je mocným nepriateľom Trumpa – politicky ho ponížila ako doteraz žiaden verejný predstaviteľ,“ napísal pre Vox Ezra Klein.

Shutdown sa môže o tri týždne opakovať (spustenie je iba krátkodobé), no Trump už vie, že s Nancy Pelosiovou (78) ako líderkou demokratov v snemovni to nebude mať ľahké. Ide pritom o političku, ktorú aj mnohí demokrati pred rokmi odpísali. Jej popularita bola dlho ešte nižšia ako u Donalda Trumpa.

Magazín Atlantic napríklad v roku 2015 napísal, že je nulová šanca, že sa Pelosiová, ktorá viedla snemovňu v rokoch 2007 až 2011, niekedy stane znova predsedníčkou.

A predsa sa jej to tento január podarilo. V čom je Nancy Pelosiová iná ako ostatní politici a ako sa jej podarilo zdolať Donalda Trumpa?

Chytil sa na navijak

Jeden z rozhodujúcich momentov v bitke o shutdown prišiel ešte pred jeho začiatkom v polovici decembra.

V Bielom dome sa pred kamerami stretol Donald Trump a Pelosiovou a lídrom demokratickej menšiny v senáte Chuckom Schumerom. V trochu bizarnom naživo vysielanom rokovaní o tom, ako sa vyhnúť shutdownu, hodila Nancy Pelosiová Trumpovi návnadu a on ju zhltol aj s navijakom.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Donald Trump

Teraz najčítanejšie