Denník N

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ: O kameramanovi ruskej štátnej televízie, ktorý sa rozhodol povedať pravdu

Foto - TASR
Foto – TASR

Leonid Krivenkov pracoval od roku 2006 do roku 2016 ako kameraman v ruskej spravodajskej televízii Rossija 24, ktorá vysiela nepretržite a ako prakticky všetky televízie v Rusku, aj táto je ovládaná Kremľom.

Krivenkov je dnes v penzii, a zrejme aj preto si trúfol na tento rozhovor, v ktorom otvorene hovorí o pomeroch v televízii.

Nikdy sa síce o politiku príliš nezaujímal, ale keď sa dostal do televízie, kde neustále bežali správy, mimovoľne ho politika pohltila. Rozprával sa o nej aj s moderátormi a novinármi, chodievali spolu často na pivo.

Krivenkov tvrdí, že absolútna väčšina týchto ľudí, ktorí tvorili obsah televízneho spravodajstva, nemala žiadne ilúzie o režime Vladimira Putina a mali naň veľmi kritický názor. Lenže na obrazovke sa správali ako lojálni Putinovi fanúšikovia.

Bol to natoľko bežný postoj, že veľmi často sa v televízii používal žartovný pokyn pre moderátora, ktorý mal ísť pred kameru: „Teraz si so svojím klamstvom na rade ty.“

Cynizmus novinárov je taký bezbrehý, že všetci títo novinári, ktorí dnes ospevujú Putina, budú v prípade zmeny režimu rovnako vášnivo hovoriť úplný opak. Podľa Krivenkova nemajú veľmi na výber, pretože majú hypotéky, ktoré musia splácať.

Vedenie televízie má rafinovaný spôsob, ako si vynucuje poslušnosť. Oficiálny plat v televízii je smiešny (zhruba 100 eur mesačne), ale vďaka rôznym príplatkom a odmenám sa jeho priemer vyšplhá k asi 600 eurám. Tieto príplatky však nie sú nijako zaručené a je možné ich kedykoľvek stiahnuť. Krivenkovovi sa to aj niekoľkokrát stalo, ale nijako si nepomohol.

Niektoré príklady toho, ako fungujú príkazy z Kremľu, sú zábavné. Celoštátny škandál spôsobila táto televízia, keď vo voľbách v roku 2011 uviedla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo odkaz MMSOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie