Denník N

Museli sa vrátiť po benzín. Ako poľskí radikáli podpálili maďarský dom a chceli to hodiť na Ukrajincov

Kultúrne centrum po útoku Poliakov. Zdroj - UNN
Kultúrne centrum po útoku Poliakov. Zdroj – UNN

Minuloročný útok v Užhorode si údajne objednal nemecký novinár, ktorý má blízko k AfD a často účinkoval v televízii RT.

Malo to vyzerať ako útok ukrajinských nacionalistov na maďarské kultúrne centrum, ktorý by zvýšil napätie medzi Ukrajinou a Maďarskom. No celkom rýchlo sa zistilo, že išlo o útok pod cudzou vlajkou (z anglického false flag).

Za podpaľačstvom stáli traja poľskí radikáli. Tí teraz čelia obvineniam z terorizmu a detaily z ich výpovede na súde v Krakove naznačujú prepojenie na Rusko, ktorému konflikt medzi Ukrajinou a Maďarskom vyhovuje.

O príklade ruskej hybridnej vojny len pár kilometrov od slovenskej hranice hovoria Ukrajinci, no ako dodávajú odborníci, nie je isté, že akciu nariadil skutočne Kremeľ.

Hákový kríž a 88

Výpovede zo súdnej siene v Krakove ukazujú, že útok bol spáchaný celkom amatérsky. Šéfom skupiny poľských radikálov bol 28-ročný Michal Prokopowicz, príslušník krajne pravicovej skupiny Falanga. Ten si na akciu najal dvoch známych.

Elektrikár Adrian Marglewski (22) mal za cieľ namaľovať na stenu jednoposchodovej budovy v centre Užhorodu hákový kríž a napísať číslo 88, čo je symbol neonacistov. Malo to vyzerať ako útok ukrajinských radikálov. Tomasz Szymkowiak (26), vyštudovaný prekladateľ, mal celý útok natáčať na video, ktoré mali zverejniť na internete.

Prokopowicz povedal, že akciu si objednal jeden nemecký proruský novinár s kontaktmi na AfD. Od Nemca dostali 1500 eur, za ktoré kúpil telefóny, nové SIM karty a bundy pre Poliakov.

Szymkowiak a Marglewski išli na Ukrajinu cez Košice. Doma si nechali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Nezaradené, Svet

Teraz najčítanejšie