Denník N

Chcete zhodnotiť svoje financie? Nechajte si poradiť od úspešných investorov.

Ako sa naše úspory stenčujú rok čo rok.

Ak nechávate svoje peniaze ležať na podľa Vás bezpečných bežných či sporiacich účtoch a sústredíte sa len na úrokovú sadzbu, ktorá je aktuálne naozaj nízka a väčšinou nedosahuje ani 1%, vaše úspory sa rok čo rok stenčujú. Môže za to inflácia, ktorá nám odkrajuje z reálnej hodnoty peňazí. Ak ste si teda pred rokmi za nejaký obnos moli kúpiť napríklad 3 autá, dnes by to kľudne mohli byť len dve. Ak sporíte na byt pre svoje deti a peniaze nechávate len ležať na účte, je možné, že namiesto plánovaného trojizbového  bytu im vyjde len na podstatne menší byt. Ľudia na Slovensku sú často v oblasti investovania veľmi konzervatívni  a neradi podstupujú riziko. Avšak neuvedomujú si, že  neinvestovať je rizikovejšie ako investovať, pretože proti investorovi stojí inflácia, ktorá dosahuje viac ako 2%. Reálne znehodnotenie peňazí je teda okolo jedného percenta ročne. Preto správna investícia môže byť skvelou ochranou hodnoty peňazí. Ale ako začať? Na čo si dať pozor? Ako vôbec fungujú investície a čo sa s vašimi peniazmi bude diať? Ak neviete, nechajte si poradiť.

Od koho si nechať poradiť?

Keď sa chcete stať profesionálnym kaderníkom, asi nepôjdete zbierať skúsenosti do autoservisu. Je zrejmé, že tam sa toho o vlasoch a starostlivosti o ne veľa nedozviete. A ani lekáreň asi nebude tým správnym miestom. Najpravdepodobnejšie budete sedieť v kaderníctve a budete sledovať prácu kaderníka a jeho skúsené a profesionálne pohyby, pôjdete študovať na školu s týmto zameraním, budete sledovať kadernícke súťaže, sledovať najnovšie trendy v úprave vlasov a zaujímať Vás budú všetky novinky v tejto oblasti. A tí, ktorí to myslia naozaj vážne, sa pôjdu učiť od tých najlepších v odbore. A s investovaním je to úplne rovnaké. Na svete je veľa ľúdí, ktorí dokázali svojou vlastnou prácou a rozumným investovaním nadobudnúť veľký majetok. Investovali do rôznych oblastí a často stratili veľa, aby mohli nakoniec ešte viac získať. A sú to oni, kto sa o svoje poznani radi podelia. Či už formou článkov, kníh, alebo konferencií, či seminárov. Ale ako mám vedieť, či sa naozaj chcem do investovania pustiť? Koho mám počúvať? Čím sa riadiť? Kým sa nechať inšpirovať?

Poznáte Donalda Trumpa?

V dnešných časoch je táto otázka asi aj smiešna. Zrejme nie je veľa ľudí na našej planéte, ktorí by nevedeli, kto je tento muž. Vďaka tomu, že sa stal prezidentom Spojených Štátov Amerických sa jeho meno dostalo asi do každého kúta Zeme. Ale už aj pred tým bol dostatočne známy a určite o ňom počul každý, kto sa zaujíma o investovanie. Jeho príbeh je zaujímavý a inšpiratívny, bez ohľadu na to, aký názor na neho majú ľudia, ako na prezidenta. On je ten superboháč, ktorý dokonca dokázal povstať z popola bankrotu po veľkých stratách, ktoré utrpel. Jeho mrakodrap a lietadlo ste pravdepodobne už v médiách videli aj vy.

Pár ďalších úspešných investorov.

Je tu však aj mnoho iných, možno nie tak mediálne známych, ale o to  významnejších ľudí, bez ktorých si svet investovania nevieme ani predstaviť. David Swensen, John Bogle, Terrance Odean, Howard Marks, Seth Klarman či Benjamin Graham, ktorého kniha Inteligentný investor, je povinným čítaním všetkých investorov a napriek tomu, že už má 70 rokov, nestratila nič zo svojej aktuálnosti. Práve on bol učiteľom ďalšieho významého a známeho muža sveta investícií, Warrena Buffetta, ktorého radami sa oplatí riadiť. Warren Buffett sa narodil 30. augusta 1930 v Omahe, v americkom štáte Nebraska, ako Warren Edward Buffett v rodine burzového makléra a republikánskeho kongresmana Howarda Buffetta. Svojimi aktivitami si zabezpečil prvenstvo medzi najbohatšími ľuďmi sveta a patrí medzi najúspešnejších finančníkov. Časopis Time ho zaradil medzi sto najvplyvnejších mužov našej planéty. Warren Buffett je vizionár so snami, ktoré si neváhal plniť aj za cenu nadmerného úsilia. Často ignoruje predpovede Wall Streetu. Čaká na svoju príležitosť a pri investovaní sa riadi svojimi vlastnými zásadami. Mnoho z nich opísal vo svojej biografii Snehová guľa. Tento velikán investičného sveta povedal, že „riziku podliehate, pokiaľ neviete, čo robíte“. Preto sú jeho tipy vždy veľmi žiadané.

Ako si vybrať svoj vzor v investovaní?

Dnes, v dobe sociálnych médií je veľmi jednoduché natrafiť na samozvaných odborníkov na všetky oblasti, investovanie nevynímajúc. Vo virtuálnom svete sa to len tak hemží úspešnými investormi. Majú krásne fotky drahých áut, krásnych žien, luxusných víl. Píšu odborné články, v ktorých vám odporúčajú to, alebo ono. Ale sú skutočne takí úspešní ako sa prezentujú? To vám nikto nezaručí a riadiť sa ich overenými postupmi nemusí vždy dopadnúť dobre. Najlepšie je naozaj si urobiť hĺbkový prieskum, dobre sa pozerať, hľadať informácie na rôznych miestach, preverovať si rôzne zdroje. Investičných stratégií je viac a každá je určená pre iný okruh investorov. Kým sa rozhodnete, najprv dlho študujte, čítajte, sledujte, pozerajte sa, ako to robia tí veľkí a naozaj úspešní. Snažte sa porozumieť všetkému, čo o investovaní budete čítať, hoci to zo začiatku nebude vždy ľahké. Mnoho pojmov budete vidieť prvý krát, ale na internete si viete vyhľadať slovníky, ktoré vám to objasnia. Začínajte s jednoduchými vecami a postupne si zisťujte ďalšie a ďalšie informácie.

Teraz najčítanejšie