Denník N

Prestala platiť zmluva, ktorá nás 32 rokov chránila pred raketami

Raketový systém Iskander počas prehliadky v Moskve. Foto – TASR/AP
Raketový systém Iskander počas prehliadky v Moskve. Foto – TASR/AP

Ukončenie zmluvy o raketách krátkeho a stredného doletu bude jednou z najväčších hrozieb a skúškou pre Európu zároveň.

Autor je riaditeľom programu Bezpečnosť a obrana
Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku

Už v sobotu 2. februára sa skončila platnosť zmluvy o raketách krátkeho a stredného doletu (INF Treaty), ktorá bola podpísaná ešte v roku 1987 medzi vtedajším ZSSR a USA. Ani 60-dňová lehota, ktorú USA ponúkli Rusku na dohodu, nestačila. Rusko jasne vyhlásilo, že nemieni ustúpiť od rozmiestňovania nových zbraní tejto kategórie pri hraniciach členských krajín NATO a Európskej únie. Spojené štáty to považovali za porušenie zmluvy z čias končiacej sa studenej vojny, a preto sa ňou už necítili viazané. V piatok 2. augusta USA a Rusko definitívne potvrdili, že zmluva zanikla.

INF bola bilaterálnou dohodou, ku ktorej sa dobrovoľne pridali aj ostatné mocnosti v Európe a dodnes ju dodržujú. Cieľom bolo zničenie počtu rakiet krátkeho a stredného doletu, schopných niesť atómové hlavice. V tom čase patrili medzi najväčšie hrozby, keďže bez varovania mohli za pár minút zasiahnuť ľubovoľný cieľ v kontinentálnej Európe. Sovietsky zväz bol na konci studenej vojny ekonomicky na dne a ochotný robiť ústupky, ktoré viedli k zníženiu napätia vo svete. Dnes sa revanšistické Rusko napriek sankciám a stagnujúcemu hospodárstvu cíti silné a urazené.

Zmluvu sa rozhodli jednostranne vypovedať Spojené štáty, ktoré na jej porušovanie Ruskom bezvýsledne upozorňovali od roku 2013. Nielen na prvý pohľad sa tento krok javí ako nezodpovedný, pretože Spojené štáty sa opäť neunúvali rozhodnutie prekonzultovať so svojimi európskymi spojencami. Podobne ako to už počas Trumpovej vlády urobili viackrát (jadrová dohoda s Iránom, klimatická dohoda atď.).

USA so svojou súčasnou politikou Amerika na prvom mieste už jednoducho nie sú tým spojencom ako v minulosti. Pre Spojené štáty a ich vojenských plánovačov je z globálneho hľadiska dôležitejšie limitovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie