Denník N

Je záhada, v čo ešte Mayová dúfa – okrem toho, že sa zbaví zodpovednosti

Britská premiérka Theresa Mayová s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Foto - TASR/AP
Britská premiérka Theresa Mayová s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Foto – TASR/AP

Írska poistka nie je problémom medzi Londýnom a Bruselom, ale vnútorným problémom Veľkej Británie, Írska a vzťahu oboch krajín.

Za hlavnú prednosť zastupiteľskej demokracie oproti priamej sa považuje to, že o podstatných veciach v konečnom dôsledku nerozhodujú nálady más. Namiesto nich rozhoduje inštitúcia zložená z ľudí, ktorí z poverenia voličov dokážu problémy riešiť kvalifikovanejšie a zodpovednejšie, ako by ich dokázali riešiť priamo voliči samotní.

Obvykle to funguje. Aj slovenský parlament je skôr výnimkou potvrdzujúcou toto pravidlo, i keď ho dnes vedie Andrej Danko, s ktorým si nedokážeme spojiť ani kvalifikáciu, ani zodpovednosť.

Je krutý paradox, že dnes dáva na frak predstave o prednostiach zastupiteľskej demokracie najmä ten najúctyhodnejší z parlamentov. Britskí poslanci ako keby sa snažili svetu dokázať, že pri svojom rozhodovaní sú ešte menej informovaní a zodpovední, ako boli mnohí ich voliči pri referende o brexite.

Utorňajšie hlasovanie v londýnskom parlamente označila časť britských médií za víťazstvo premiérky Theresy Mayovej, lebo poslanci jej konzervatívnej strany opäť hlasovali jednotne. Je však trochu záhada, prečo by malo byť úspechom Mayovej, že ju vlastná strana poverila v podstate neriešiteľnou úlohou.

Poslanci totiž odhlasovali, že má Mayová vyrokovať novú dohodu o brexite, odmietli však odloženie brexitu, aby mala na rokovanie viac času. Zároveň schválili aj to, že Británia nesmie odísť z Únie bez dohody. Podľa informácií, ktoré máme dnes k dispozícii,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Brexit

Komentáre

Teraz najčítanejšie