Čerevka ukazuje, čo po nás ostane, ak sa na vojny budeme dívať iba cez grafy

Vo Východoslovenskej galérii v Košiciach je do 31. marca výstava Radovana Čerevku s názvom Moc v múzeu.
Sochár Radovan Čerevka pomenoval svoju samostatnú výstavu vo Východoslovenskej galérii v Košiciach viacvýznamným názvom Moc v múzeu. Odkazuje ním na všeobecne známe a populárne akcie v galériách a múzeách či akčnú americkú komédiu. Hravou a dôležitou pointou výmeny slova „noc“ za „moc“ naznačil aj kritický pohľad na pamäťové inštitúcie a na to, čo sa v nich dialo či deje, a čo v ich zbierkach a neskôr v expozíciách zostáva ako pripomienka doby.
Vieme, že múzeá a galérie nie sú iba miestami estetického zážitku, ale sú zároveň priestormi vzdelávania a komunikácie, v spoločnosti fungujú ako účinný ideologický nástroj a dôležitý verejný priestor.
Na Čerevkovej autorskej výstave však stále prítomná inštitucionálna kritika v umení nepredstavuje hlavnú os. Jej podstatu tvorí kritika moci, politiky, ekonomiky a mediálnej reality v globálnej dobe. Čerevkovým prácam je vlastný istý druh muzeifikácie – rekonštrukciami, modelmi a citáciami diania vojenských konfliktov (Afganistan, Irán, Pásmo Gazy, Rusko, Sýria, Ukrajina). Zaujíma ho prenos vzdialeného, cudzieho bližšie k nám, alebo verejného do súkromného. Skúma pohľad z lokálneho prostredia na globálne javy a najmä hľadanie pravdy v globálnom chaose.
V podzemí galérie urobil múzeum budúcnosti
Radovan Čerevka žije a tvorí v Košiciach, kde po sochárovi Jurajovi Bartuszovi prevzal štafetu vedenia Ateliéru slobodnej kreativity 3D na Fakulte umení Technickej univerzity. V tomto ateliéri si