Denník N

Vedec o skúmaní vesmíru: Súčasťou ľudskej povahy je objavovať nové svety

Christophe Lasseur je francúzsky bioinžinier. 20. marca vystúpi na bratislavskom podujatí Výťah Conf. o vesmírnom priemysle. Foto – archív Christopha Lasseura
Christophe Lasseur je francúzsky bioinžinier. 20. marca vystúpi na bratislavskom podujatí Výťah Conf. o vesmírnom priemysle. Foto – archív Christopha Lasseura

Na marťanskom – aj mesačnom – povrchu možno vypestovať zemiaky, ale podmienkou je, aby ste vytvorili také prostredie, ktoré podporuje život. Lebo na marťanskej a mesačnej pôde a pri miestnej atmosfére to nie je možné, hovorí Christophe Lasseur, francúzsky vedec z Európskej vesmírnej agentúry.

Christophe Lasseur (nar. 1961) získal doktorát z bioinžinierstva na univerzite v Compiègne. V Európskej vesmírnej agentúre pracuje od roku 1990, momentálne v nej vedie projekt MELiSSA. Jeho cieľom je vytvoriť udržateľný ekosystém, ktorý by z odpadu vytváral jedlo, vodu a kyslík pre kozmonautov na dlhodobých vesmírnych misiách. Lasseur príde do Bratislavy, aby 20. marca vystúpil na podujatí Výťah Conf, ktoré je zamerané na vytvorenie vesmírneho priemyslu na Slovensku. Denníku N odpovedal na otázky mejlom.

Ste vedúcim projektu MELiSSA Európskej vesmírnej agentúry. Čo je jeho cieľom?

Počas vesmírnych misií produkuje posádka odpad a našou úlohou je vyrobiť z neho kyslík, vodu a jedlo. Recyklovať chceme úplne všetko. Na rozklad hmoty používame milióny baktérií.

Technológia by sa využívala iba počas letov k vzdialeným vesmírnym objektom, napríklad Marsu, alebo by sa používala aj priamo na nich?

Počítame s oboma scenármi, hoci sa líšia a nemajú úplne rovnakú podobu.

Čerpáte inšpiráciu z ekosystému na Zemi?

Áno, do veľkej miery vychádzame z pozemského ekosystému. No aby bolo jasné – nesnažíme sa ho celkom odkopírovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Vesmír

Teraz najčítanejšie