Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Vážne ho chcú pustiť na Ústavný súd?

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kotleba nepomáha Harabinovi, Čaputová nepomáha Mistríkovi, ale stále nevieme, či by Šefčovič nepomohol Ficovi. 2. Irén Sárközy sa rozhoduje, či expremiérovi uzná 15 rokov praxe. 3. Takmer rok po vražde slovne napádajú Karolínu Farskú.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Kotleba nechtiac pomáha Slovensku

V noci zo štvrtka na piatok sme sa konečne dozvedeli, kto všetko bude kandidovať v marcových prezidentských voľbách. Predseda parlamentu Andrej Danko nakoniec vyradil troch uchádzačov, a tak sa konečný počet kandidátov ustálil na pätnástich.

Pozornosť médií sa, samozrejme, sústredila na piatich kandidátov, ktorí majú podľa prieskumov väčšiu či menšiu šancu dostať sa do druhého kola, a tiež na tých, ktorí im to môžu skomplikovať.

Kotleba ubližuje Harabinovi. V centre pozornosti tak bol najmä predseda ĽSNS Marian Kotleba, ktorý takmer na poslednú chvíľu potvrdil, že sa o post prezidenta bude uchádzať.

Samozrejme, nerobí to preto, že si myslí, že skutočne vyhrá. Je to vítaná príležitosť, ako oživiť stagnujúce preferencie strany, ktorá pôsobí omnoho mdlejším dojmom ako pred tromi rokmi, keď prvýkrát smerovala do parlamentu.

Kotleba to tak nemyslí, ale zdá sa, že Slovensku robí veľkú službu. Spolu so Štefanom Harabinom a kvázinovinárom Martinom Daňom oslovujú približne štvrtinu voličov, ktorých spája boj proti systému, konšpiračné videnie sveta a mnohé iné obludnosti a ktorí sú do veľkej miery ochotní hlasovať aj za iného kandidáta z tejto trojice.

Ak by kandidoval len jeden z nich, má veľkú šancu dostať sa do druhého kola. No keďže si ich voliči môžu zrazu vyberať z veľmi širokej ponuky, výrazne narastá šanca, že v druhom kole nebudeme svedkami mobilizácie v štýle „všetci proti Le Penovej“ a budeme sa rozhodovať medzi dvomi slušnejšími kandidátmi.

Mistrík sa na Čaputovú nemôže spoliehať. Zaujímavý vývoj nastal aj u dvojice Zuzana Čaputová, Robert Mistrík. Kým po spoločnom obede, na ktorý ich pozval Igor Matovič, to vyzeralo na idylku a dohodu, že slabší ustúpi silnejšej alebo naopak, cez týždeň sme sa z Aktualít dozvedeli, že to také jednoduché nebude.

Kým Mistrík výsledok dohody interpretoval spomínaným spôsobom, Čaputová hovorila, že dohoda bola v médiách dezinterpretovaná. Tvrdí, že šance kandidátov sa majú vyhodnocovať až o mesiac, predtým, ako budú vytlačené volebné lístky, a že je ochotná odstúpiť „v prípade, ak by hrozilo, že sa do druhého kola dostanú dvaja predstavitelia hodnôt, ktoré nereprezentujem ja“. To znamená, že keby mal Mistrík druhé kolo isté, Čaputová nemá dôvod vzdať sa v jeho prospech.

Nech už šlo o nedorozumenie alebo o to, že Čaputová zmenila názor, výsledkom je,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie