Ruské gangy v Afrike

Putin si vyberá krajiny s najtvrdšími diktátormi a podáva si s nimi ruku.
Autor je spisovateľ
Európske krajiny ustúpili zo svojich pozícií v Afrike a podporu sľubujú iba krajinám s demokratickými vládami. Tie by sa však dali spočítať na prstoch. Uvoľnené pozície zabrala Čína a je najväčším investorom na čiernom kontinente. Bez premýšľania o demokracii uzavrela aj s diktátorskými režimami zmluvy o ťažbe nerastného bohatstva a na revanš pomáha s infraštruktúrou a telekomunikáciami. Tretím hráčom je Rusko.
Približne pred piatimi rokmi začalo v mnohých krajinách Afriky, podobne ako u nás, vznikať množstvo webových stránok informujúcich, ako vyliečiť AIDS a rakovinu cesnakom a zázvorom. Pochybný obsah sa striedal s článkami o futbalistoch a hudobníkoch a postupne v nich narastal obsah nenávistný voči Francúzsku i ostatným európskym krajinám. Čoraz častejšie na nich Putin provokačne vtipkuje o otrokárskej minulosti a radí miestnemu obyvateľstvu, aby vzalo rozum do hrsti. Ku konšpiračným webom sa pridali programy ruských satelitných televízií s vlastným africkým spravodajstvom s rovnakým účelom – ovplyvniť verejnú mienku antieurópskym smerom a čo najviac destabilizovať tamojšiu spoločnosť. No to je len jedna z ruských aktivít.
Na rozdiel od európskeho a čínskeho zastúpenia v Afrike, ktoré je o viac či menej výhodných zmluvách týkajúcich sa surovín, tovarov a služieb, ruské aktivity sú prevažne vojenské. Putin