Denník N

V Moste-Híd má Fico hlasy neisté, kľúčové bude, čo urobí Danko a jeho SNS

Robert Fico ako poslanec v parlamente. Foto N - Tomáš Benedikovič
Robert Fico ako poslanec v parlamente. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované (16:15) Ako dopadne predseda Smeru v ústavnoprávnom výbore, je stále nejasné – aj po nástupe poslankyne Mosta-Híd za Petra Kresáka. Bugár aj Danko hovoria, že ich poslanci budú mať pri voľbe ústavných sudcov voľné ruky.

Aj keby Robert Fico neprešiel ústavnoprávnym výborom, mali by jeho kvality posúdiť vo voľbe všetci 150 poslanci. Znamená to, že by napriek nesúhlasu výboru mal prejsť do hlasovania v pléne. Naznačuje to postoj poslankyne Mosta-Híd Irén Sarközy, ktorá sa po Petrovi Kresákovi stala novou členkou výboru.

Opakuje to, čo cez víkend naznačil poslanec Smeru Juraj Blanár. Hovoria to aj viacerí právnici. Tvrdia, že výbor dáva len odporúčanie a je na poslancoch, ako sa rozhodnú. Bude to na ich vôli, či zvolia aj kandidáta, ktorý formálne kritériá nespĺňa.

Existuje však aj právny názor, že ak kandidát kritériá nespĺňa, nemá sa o ňom vôbec hlasovať.

Definitívne slovo v tom, či Fica zaradia na hlasovanie, bude mať zrejme predseda Národnej rady Andrej Danko.

Kedy sa výbor opakovane k Ficovi stretne, nie je zatiaľ známe. Rokovanie však musí byť pred stredou popoludní, pretože vtedy je v rámci parlamentnej schôdze už naplánovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov.

Sarközy rozhodne, nehovorí ako

Dovtedy teda musí byť jasné, či Fico spĺňa podľa výboru kritériá alebo nie. Pôvodné hlasovanie vo výbore sa skončilo patom v pomere 6:6. Výbor teda nepovedal, že Fico kritériá spĺňa, ale ani to, že ich nespĺňa.

Peter Kresák nehlasoval, pretože sa ako kandidát odmietol zúčastniť na hlasovaní o sebe a konkurentoch. Jeho nástupkyňa Sarközy by mala teraz dodať rozhodujúci hlas.

Na tlačovej besede však poslankyňa nepovedala, ako bude hlasovať vo výbore a či je presvedčená, že predseda Smeru spĺňa formálne kritériá na to, aby kandidoval.

Práve vďaka nej by sa mal výbor dostať z patovej situácie, ktorá pôvodne pri Ficovi vznikla. Po vypočutí kandidátov totiž ako jediný z celej štyridsiatky nepresvedčil výbor, že spĺňa kritériá na kandidatúru.

Pochybnosti o Ficovej kandidatúre zostávajú aj po tom,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľba ústavných sudcov

Slovensko

Teraz najčítanejšie