Denník N

Potraty na želanie, odluka cirkvi a ombudsman pre prírodu. Liberál chce zmeniť Poľsko

Robert Biedroń (42). Foto - TASR/AP
Robert Biedroń (42). Foto – TASR/AP

„Chcem byť premiérom,“ hovorí Robert Biedroń, ktorý v nedeľu založil stranu Jar. V prieskumoch je už tretia najpopulárnejšia.

Bol to zjazd strany na americký štýl. Ľudia mávali poľskými a európskymi vlajkami. Hrala Imagine od Johna Lennona aj európska hymna Óda na radosť.

V publiku bolo podľa organizátorov 6-tisíc väčšinou mladých ľudí, mnohí prišli autobusmi z celého Poľska a fotografie publikovali na sociálnych sieťach. „Hľadám alternatívu, aby som na konci nehlasovala za menšie zlo. Stranu, s ktorej programom budem súhlasiť,“ povedala pre Gazetu Wyborczu študentka Karolina.

V Poľsku v nedeľu vznikla nová liberálna strana, ktorá môže zatriasť politikou v krajine. Strana sa volá Wiosna (v preklade Jar) a vedie ju Robert Biedroń, známy liberálny politik, ktorý je na scéne už niekoľko rokov.

V minulosti sedel v Sejme ako prvý politik v poľských dejinách otvorene priznávajúci homosexualitu. V roku 2014 sa stal starostom skoro 100-tisícového mesta Słupsk.

Teraz má najvyššie ambície. „Chcem byť a budem premiérom. Jar bude naša a jeseň bude naša,“ povedal pre TVN24. Na jeseň čakajú krajinu parlamentné voľby. Strana je v prieskumoch už tretia s januárovou podporou

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kaczynského Poľsko

Svet

Teraz najčítanejšie