Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Saková nám nedala dôvod veriť jej dobrým úmyslom

Denisa Saková. Foto N – Vladimír Šimíček
Denisa Saková. Foto N – Vladimír Šimíček

1. Ministerka vnútra odobrala časť prípadu vyšetrovateľom, ale v podstate nevieme prečo. 2. Podpredseda Smeru Blanár lacno kúpil a draho predal. 3. Progresívne Slovensko a Spolu pôjdu do eurovolieb v koalícii.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Saková odoberá, ale nevysvetľuje

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa objavili nové informácie. Ešte v pondelok poobede priniesol portál Plus jeden deň patriaci do mediálneho holdingu Penty informáciu, že Alena Zsuzsová vypovedala, že za vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nestojí ona a Marian Kočner, ale Penta a jej šéf Jaroslav Haščák.

Vzápätí sme si mohli prečítať vyjadrenia manažéra pre vonkajšie vzťahy Penty Martina Danka, ktorý to, samozrejme, poprel.  A podobne popieral aj úkolovanie Petra Tótha či vydieranie šéfa Penty zo strany bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Aj keď sa zdá málo pravdepodobné, že by za vraždou stála Penta (zrejme ide len o snahu Zsuzsovej zatiahnuť do prípadu čo najviac ľudí), vyšetrovací tím sa zrejme o skupinu zaujíma prinajmenšom v súvislosti so sledovaním novinárov.

Dávaj prípad! Otázka však je, čomu všetkému sa po novom budú môcť vyšetrovatelia vraždy venovať. V utorok poobede sa totiž objavila správa, že ministerka vnútra Denisa Saková vyšetrovateľom odobrala časť prípadu, ktorá sa týka prípravy vraždy prokurátora Maroša Žilinku a exministra Daniela Lipšica.

To je zarážajúce minimálne preto, lebo len deň predtým sa ministerka v rádiu Expres vyjadrila, že vyšetrovateľovi a prokurátorom dôveruje.

Preto, lebo okruh podozrivých v oboch prípadoch je ten istý.

Preto, lebo tvrdila, že do vyšetrovania nezasahuje.

A tiež preto, že hoci sa odvoláva na dohodu so špeciálnou i generálnou prokuratúrou, že danú vec bude vyšetrovať policajná inšpekcia, ktorá spadá práve pod ňu, Úrad špeciálnej prokuratúry nič také nepotvrdil.

Na tento rozpor Saková nereagovala a podobne mĺkve je aj policajné prezídium. Naopak, advokát Kuciakovcov a exminister Lipšic sa obáva manipulácie.

Hlavne nič nezdôvodňovať. Ministerka tvrdí, že sa tak rozhodla preto, aby sa zabránilo prípadnému úniku informácií z vyšetrovacieho spisu a tým pádom možnému mareniu vyšetrovania.

Keby si dala aspoň tú námahu, aby vysvetlila, v čom by malo spočívať ono možné marenie vyšetrovania a prečo prípad prechádza k inšpekcii, ktorá sa zaoberá podozreniami súvisiacimi s činnosťou policajtov, dala by verejnosti aspoň malú zámienku na prezumpciu dobrých úmyslov.

Lenže takto to vyzerá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie