Denník N

Máte na Facebooku skutočných priateľov?

Foto - Fotolia
Foto – Fotolia

Technológie a zmena životného štýlu prinášajú nový pohľad na priateľský vzťah.

Jozef vám poslal žiadosť o priateľstvo. Ak používate Facebook, s takýmito správami sa stretávate často a nevenujete im hlbšiu pozornosť. Prijmete alebo neprijmete, hotovo. Ale moment. Dá sa o priateľstvo žiadať? Nebolo priateľstvo kedysi tým hlbokým vzájomným vzťahom, ktorý si vyžaduje čas a musí sa spoločne vytvoriť?

V tej byrokraticky znejúcej žiadosti cítiť zárodok všetkých pochybností, ktoré okolo „priateľstva“ na Facebooku vládnu: že tu nejde o žiadne kamarátstva, ale len o ekonomické žmýkanie medziľudských kontaktov v prospech internetového gigantu. Že aj používateľom ide hlavne o štylizáciu, exhibicionizmus a self-promo na budovanie osobnej značky. Že na sociálnej sieti platí len to sebecké – lajkni mňa a ja lajknem teba. A tiež, že skutočné priateľstvo predsa potrebuje osobný kontakt a nevystačí si s klikaním na emotikony.

Zároveň platí, že komunikácia sa do veľkej miery presúva do digitálneho prostredia. Používanie Facebooku sa stalo pre mnohých súčasťou života a určite napĺňa aj isté sociálne potreby. Otázka je, do akej miery pri tom ide aj o kategóriu priateľstva. A tiež, či sa chápanie priateľstva môže časom meniť – vplyvom spoločenských posunov, zmien životného štýlu či používaním technológií. Môžu byť naši „priatelia“ na Facebooku predsa len skutočnými priateľmi?

Známi zo siete

Začať konverzáciu bolo kedysi ťažšie. Keď ste niekoho stretli, najprv bolo potrebné prejsť cez otázky typu „ako sa máš“ a „čo je nové“. Dnes sa pýtať nemusíte, pretože toho o danom človeku často veľa viete. Kde bol na dovolenke, ako sa majú deti, ktorý film nedávno videl, ktorú knihu čítal a ktorého politika považuje za hlupáka. Môžete rovno vstúpiť do konverzácie a nezdržiavať sa oťukávaním. Zdrojom informácií je sociálna sieť.

Nejde pritom len o to, že nabití poznatkami z Facebooku môžete debatu so známym rozvinúť plynulejšie. Ak poznáte udalosti z jeho života, dávate tým najavo, že sa o neho zaujímate. Ukazujete, že v záplave všetkých postov ste jeho statusy či fotky zaregistrovali, či dokonca sa nimi zaoberali. Ide síce o mikroskopický, ale jednoznačný krôčik k budovaniu hlbšieho vzťahu. Ten totiž vždy stojí na prejavenom záujme. Vaša znalosť detailov zo života daného človeka na neho zapôsobí a karma vášho kontaktu postúpi vyššie.

Efekt sociálnej siete môže ísť aj hlbšie. Možno sa vám už stalo, že osoba, ktorú poznáte len zbežne, sa k vám pri stretnutí správa milšie a otvorenejšie, než by ste očakávali. Z konverzácie vyplynie, že postoj človeka voči vám ovplyvnila vaša aktivita na sociálnej sieti. Komunikovaním na Facebooku totiž každý o sebe vytvára istý obraz, ktorý si môžu ostatní osvojiť. A podľa toho nastaviť svoje sympatie či antipatie v reálnom svete.

To všetko znamená, že bližší vzťah sa dnes môže začať rozvíjať aj na základe virtuálneho kontaktu a nielen spoločným prežívaním životných situácií. V prieskume Pew Research Center z roku 2015 až 64 percent tínedžerov uviedlo, že aspoň jedného nového priateľa spoznali na sociálnej sieti. Možnosti na vznik medziľudských vzťahov či dokonca priateľstiev sa teda vplyvom technológií menia.

Bez záujmu?

Kto sa chce hádať, či niečo je alebo nie je priateľstvo, potrebuje argumenty.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Facebook

Teraz najčítanejšie