Denník N

Putin a apokalypsa

Ilustrácia – Vizár
Ilustrácia – Vizár

Rétorika ruského prezidenta môže odrážať myslenie ruských fundamentalistov, ktorí jadrové zbrane vidia ako praktické riešenie svetových problémov.

© Project Syndicate
Autorka je ruská sociologička a historička

Koncom minulého roka ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko ukončilo testovanie novej „neporaziteľnej“ hypersonickej strely schopnej niesť jadrovú nálož s názvom Avangard, ktorú nazval „najlepším novoročným darčekom pre svoju krajinu“. S tým, ako Putin stále častejšie používa rétoriku súdneho dňa, by sme sa mali pýtať, či sa má teraz svet pripravovať na jadrový konflikt.

Koniec je blízko

Minulý rok sa Putin rozrozprával na tému „jadrovej apokalypsy“ viac ako akýkoľvek iný západný líder za posledné desaťročie, čo vyústilo do špekulácií, že sa tým vyhráža Severoatlantickej aliancii a Spojeným štátom. Ale Putin obviňoval zo zvyšovania rizika katastrofického výsledku Západ, a hypotetické použitie ruských jadrových zbraní zarámoval do obrazu odvety a pomsty.

Napríklad minulý marec počas svojho prezidentského prejavu v parlamente Putin citoval „tých, čo sa v uplynulých pätnástich rokoch snažili akcelerovať zbrojné preteky a dosiahnuť jednostrannú výhodu proti Rusku“ a ktorí zaviedli „ilegálne obmedzenia a sankcie zamerané na ‚potláčanie‘ ruského rozvoja vrátane rozvoja ozbrojených síl“. Putin vyhlásil, že by mali všetci „prestať ničiť loď, na ktorej sme všetci a ktorá sa nazýva Zem“.

A potom prišla vyhrážka: po tom, ako ukázal šesť videí nových jadrových zbraní, Putin zdôraznil, že akýkoľvek jadrový útok proti Rusku či proti jeho spojencom by priniesol „okamžitú“ odplatu „so všetkými súvisiacimi dôsledkami“. O niekoľko dní neskôr svoje stanovisko zopakoval a naznačil, že jadrová vojna – „katastrofa pre celý svet“ – by bola odpoveďou na veľký útok proti Rusku. Ako povedal: „Ako občan Ruska a hlava ruského štátu sa musím sám seba pýtať: Prečo by sme chceli svet bez Ruska?“

Počas minuloročného zasadnutia Valdajského diskusného klubu Putin svoju rétoriku opäť zdramatizoval. „Rusko by bolo obeťou“ a „agresor by mal vedieť, že odplata je nevyhnutná“. Ako povedal: kým jadrová vojna by bola „svetovou katastrofou“, Rusi by aspoň „šli do neba“ ako „mučeníci“, kým agresori by „nemali čas na ľútosť“, a tak by „len chrčali“.

V ústrety apokalypse

Putinova apokalyptická rétorika medzi jeho prívržencami silne rezonuje. Napríklad ultranacionalistický líder Alexander Prochanov, ktorý prirovnal Putina k mesiášovi, vyhlásil, že s tým, ako „možnosť jadrovej vojny zamestnáva mysle svetových vládcov“, by si účastníci Valdajského klubu mali po návrate domov opäť prečítať poslednú knihu Nového zákona – Zjavenie svätého Jána.

Zjavenie bolo v Rusku populárne už predtým. Počas posledného desaťročia Apokalypsu citovali s rastúcou frekvenciou viaceré vplyvné osobnosti. Aj hlava ruskej pravoslávnej cirkvi patriarcha Kirill hovoril o odplate v štýle prorockého spisu už roku 2017, keď povedal: „Človek musí byť slepý, aby nevidel podobnosť s hrozivými momentmi histórie, o ktorých vo svojom Zjavení hovoril apoštol a evanjelista Ján.“ A nedávno opäť zopakoval svoje presvedčenie, že koniec sveta je blízko.

Kľúčové je, že tým, kto má privodiť apokalypsu, je Boh. A to je dôvod, prečo mnohí veria tomu, že „hrozivé momenty histórie“ by sme mali vítať. Napríklad podľa bývalého hovorcu ruskej pravoslávnej cirkvi Vsevoloda Čaplina Boh schvaľuje zničenie más preto, aby „poučil spoločnosť“.

Vládni predstavitelia, novinári a intelektuáli sa na Apokalypsu odvolávali takisto. Napríklad predseda ústavného súdu Valerij Zorkin tvrdil, že koniec sveta je vlastne už tu a „tajomstvo bezprávia sa už dalo do pohybu“. A mediálny „hlas Kremľa“ Dmitrij Kiseľov vyhlásil, že Rusko môže premeniť Spojené štáty na „rádioaktívny prach“.

Cár a prorok

Putina môže tešiť, že tieto výroky pútajú pozornosť Západu, ale aj to, že apokalyptická rétorika v Rusku je tesne prepojená s predstavou Putina ako akéhosi mesiáša. Prochanov nie je jedinou osobnosťou, ktorá tento obraz rada používa.

Vo svojom románe Vladimirova apokalypsa z roku 2007 nazýva ruský novinár Vladimir Soloviov Putina cárom a prorokom, ktorého úlohou je pripraviť Rusko na posledný súd. Apoštol Vladimír, ktorý v knihe vystupuje ako rozprávač, ničí tisícky „hriešnikov“, vrátane celého mesta Krasnojarsk, tak, že ich

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie