Ako klin klinom. Liečba smrteľnej choroby pomocou malárie môže fungovať

Malárioterapia a s ňou súvisiaca liečba horúčkou sa na Západe používali do polovice 20. storočia. Potom vďaka objaveniu antibiotík prestali mať zmysel. Teraz sú späť v hre.
Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied
Medzi najväčších zabijakov súčasnosti patrí parazitický komár z rodu Anopheles spolu s parazitickým prvokom z rodu Plasmodium.
Zatiaľ čo ten prvý nič netušiaceho človeka uhryzne a sýti sa ľudskou krvou, ten druhý prenikne z jeho hryzadiel človeku najprv do krvi, potom do pečene, kde sa namnoží a kolonizuje ľudské bunky. Jedným slovom, uhryznutý človek dostáva maláriu.
Podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie nakazí takýmto spôsobom táto medzidruhová parazitická mezaliancia ročne stovky miliónov ľudí a takmer milión z nich chorobe podľahne.

Protilátky vyvolávajúce alergie je možné zablokovať. Inou protilátkou
Keď je komár užitočný
Názov Anopheles pochádza z gréckeho slova „anofelis“ a znamená niečo ako „neužitočný“. Je to azda trochu eufemizmus, lebo ten komár sa nám môže celkom oprávnene zdať skazonosný.
Na druhej strane je označenie „neužitočný“ nepresné aj z iného dôvodu. Lekári totiž už oddávna poznajú aj jednu prospešnú stránku malárie – ľudia trpiaci týmto ochorením mali väčšiu nádej, že sa vyliečia z inej