Denník N

Newsfilter: Robert Fico šťastne hryzká, Kresákov problém mu pomáha

Foto – TASR
Foto – TASR

Peter Kresák má za sebou najhorší deň svojej kariéry. Zlú správu dostala aj kandidátka Čaputová – a možno aj Mistrík. A pesimizmu pridal i Volkswagen.

Správy vybral a komentoval Konštantín Čikovský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Kresák nie je Babiš, ale pomôže mu to málo

Poslanec Mostu-Híd Peter Kresák bol do štvrtkového večera symbolom seriózneho právnika, ktorý by bol dobrým ústavným sudcom napriek jeho politickej kariére. Teraz je podozrivý z toho, že vedome spolupracoval so Štátnou bezpečnosťou a jeho šance na zvolenie za ústavného sudcu sa znížili. Samotný Kresák vedomú spoluprácu odmieta.

Argumenty v prospech a neprospech Kresáka si môžete podrobne prečítať v textev rozhovore Veroniky Prušovej, tu ich zopakujme aspoň stručne.

Dostupné dokumenty tvrdia, že Peter Kresák bol vedomý agent rozviedky ŠtB, jeho spis mal vyše 130 strán a že je skartovaný.

Dochovaný je zoznam výdavkov príslušníkov ŠtB na údajných stretnutiach s Kresákom.

V čase, keď mal byť na Slovensku, sú výdavky evidované v korunách, počas Kresákovho študijného pobytu to boli doláre. Vo všetkých prípadoch šlo o sumy, ktoré vyzerali ako platenie za občerstvenie, nie ako možné odmeny pre agenta.

Dostupný dokument nič nehovorí o tom, kto sa mal stretávať s Kresákom na Slovensku a v USA.

Kresák všetky stretnutia popiera, hovorí, že k žiadnej spolupráci sa nezaviazal.

Tvrdí len, že pred odchodom do USA ho kontaktovali ľudia z ministerstva zahraničia, ktorí s ním viedli komunikáciu na tému, čoho sa vystríhať v kapitalistickej cudzine a komu zavolať, ak by bol nejaký problém.

Kresák povedal, že o tom, že bol evidovaný ako agent, sa dozvedel len pred pár dňami.

Pri vypočutí pred parlamentným výborom sa ho na tú tému nejasne pýtal poslanec SNS Tibor Bernaťák. Preto sa mal Kresák zaujímať o detaily, až sa dostal k zvyškom svojho spisu. Nikomu o tom však nepovedal a reagoval, až keď vo štvrtok vystúpil Igor Matovič.

Nie som Bureš! Peter Kresák sa na tlačovej besede ohradil proti tomu, aby bol jeho prípad prirovnávaný k príbehu Andreja Babiša. Kresákov problém však je, že tá analógia sa obísť nedá.

Babiš aj Kresák tvrdia,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie