Denník N

Album roka nahrala americká Sima Martausová. Na Grammy chýbali hviezdy a prevládla nuda

Hlavnú cenu album roka získala Kacey Musgraves. Foto - Grammy.com
Hlavnú cenu album roka získala Kacey Musgraves. Foto – Grammy.com

Beyoncé. Kendrick Lamar. Taylor Swift. Kanye West. Ariana Grande. Childish Gambino. Mnohé hviezdy a najväčší favoriti v sále ani na pódiu neboli. Odmietli prísť na „najväčší hudobný večer roka“. Grammy dnes nepotrebujú, Grammy však dnes potrebujú ich. Inak týmto cenám nepomôžu žiadne novinky. Ani osem namiesto doterajších piatich nominácií v hlavných kategóriách, ani deväťsto nových hlasujúcich pozvaných s cieľom „rozšíriť diverzitu“, ani ženská moderátorka.

Presné čísla zo 61. ročníka najznámejších hudobných cien, ktorý sa konal v noci na pondelok v Los Angeles, ešte známe nie sú. Ale isté je, že Americká hudobná akadémia sa nedá zmeniť z roka na rok. Je stále príliš konzervatívna, už dávnejšie stratila kontakt s novou generáciou muzikantov aj divákov. Nie že by ten kontakt nadviazať nechcela, ale k súčasným témam a súčasným zvukom sa dostáva len postupne. Na druhej strane, lepšie ako vôbec.

Ceny Grammy (hlavné kategórie)

Album roka
Kacey Musgraves: Golden Hour

Nahrávka roka
This is America: Childish Gambino

Pieseň roka
This is America: Childish Gambino

Nováčik roka
Dua Lipa

Album roka / rap
Cardi B – Invasion of Privacy

Album roka / R&B
H.E.R. – H.E.R.

Album roka / rock
Greta Van Fleet – From the Fires

Album roka / elektronika
Justice – Woman Worldwide

Album roka / súčasná klasická hudba
Kernis – Violin Concerto

kompletný zoznam víťazov

Zrážka rôznych videní sveta bola menej výrazná ako vlani, keď všetky hlavné ceny zhrabol ničím špeciálny album Bruna Marsa 24K Magic a večer mal jedinú ženskú víťazku. Kendrick Lamar za nahrávku DAMN. získal iba Grammy v žánrovej kategórii rap, pritom to bolo výrazné nadžánrové dielo s veľkým presahom, čo potvrdila o tri mesiace neskôr Pulitzerova cena.

Grammy sa menia len pomaly. This Is America od Childisha Gambina s drsným videoklipom je jedným z najväčších internetových virálov vlaňajška. Až v roku 2019

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra

Teraz najčítanejšie