Denník N

O tej našej slovenskej (?) duši…

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Tak isto ako v 19. storočí nebolo (v dnešnom zmysle slova) Slovensko, presne tak v súčasnosti neexistuje Felvidék.

Motto:
„N-ko je oknom do slovenskej duše.“
(fanúšik Denníka N)

Prisámbohu neviem, ako vyzerá tá naša (vaša?) slovenská duša a aká je tá naša (ich?) maďarská. Či vôbec také niečo ako národná duša existuje? No ak áno, tak tie dve, slovenská a maďarská, sa veľmi podobajú. Určite v tom (ale nie len, veď žartujem!), pokiaľ ide o naše (vaše, ich) teritóriá, historicky sme (sú) bezhranične veľkorysí. Alebo naopak: sebeckí.

V slovenských novinách (v zásade nie je podstatné, v ktorých, veď také výroky sa dajú čítať alebo počuť hocikedy, hocikde) som nedávno čítal nasledovné: „V slovenskej tradícii zohrala modrotlač významnú úlohu v spôsobe dekorovania látok. Na Slovensko sa táto technika dostala z Holandska a Nemecka v priebehu 18. storočia…“ Skrátka, v 18. storočí „na Slovensko“. Jasné.

Háčik je len v tom, že vtedy takáto územná jednotka, Slovensko, neexistovala. Použitie pojmu Slovensko na pomery 18. storočia je teda prinajmenej anachronické a nedôsledné. Korektnejšie by sa dalo skôr označiť ako „územie dnešného Slovenska“.

Podobne nevhodné je používanie výrazu „Felvidék“ („Horná zem“), a obzvlášť synonymne pre dnešné (južné) Slovensko. V 19. storočí sa pojem používal v maďarčine vo všeobecnom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie