Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O vládnych zabijakoch, ktorí vo Venezuele strieľajú do demonštrantov

Protivládni demonštranti. Foto - TASR/AP
Protivládni demonštranti. Foto – TASR/AP

Horiaca sviečka a 19 okvetných lístkov ruže na stole pripomínajú, že Alixon Pisani mal 19 rokov, keď ho 22. januára zabila guľka do hrude. Bol demonštrovať proti vláde Nicolása Madura v hlavnom meste Venezuely Caracase a jeho teta Nivea Pisaniová je presvedčená, že strelcom bol príslušník „Faes“, špeciálnej jednotky, ktorú pred rokom vytvoril Maduro na potláčanie nepokojov.

Reportéri denníka The Guardian prišli skúmať nielen Pisaniho vraždu, ale aj náladu v „barrios“, chudobných štvrtiach Caracasu, kde žijú tradiční stúpenci Huga Cháveza.

Keď Chávez presne pred 20 rokmi prevzal moc, bolo to aj vďaka hlasom ľudí z „barrios“, ktorých v kampani navštevoval, vošiel do každého domu a vypil si s domácimi šálku kávy.

„Milovali ho a obdivovali,“ hovoria ženy v jednom takom dome a reportérom zo strachu pred represiami nechcú povedať svoje mená. Čo by sa stalo, keby dnes medzi nich prišiel Chávezov nástupca Maduro? „Hodila by som po ňom stoličku,“ hovorí jedna z nich. „Držali by sme ho tu týždeň a kŕmili by sme ho fazuľou a šošovicou,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kríza vo Venezuele

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka vyberá zaujímavé texty zo svetových médií.

Komentáre

Teraz najčítanejšie