Denník N

Newsfilter: Keď Bugár odkryl fintu s kotlebovcami, Fico a Smer stratili reč

Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič
Marian Kotleba. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Most-Híd a SNS v tom nechali Fica samého. 2. Katolícka cirkev opäť živí pochybnosť, na ktorej je strane. 3. Kotleba sa bojí Harabina, ktorý nevyhrá prezidentské voľby.

Správy vybral a komentoval Juraj Javorský

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Most-Híd a SNS v tom nechali Fica samého

Čím viac bol Robert Fico ochotný obetovať pre svoje zvolenie za ústavného sudcu, tým viac hrozilo, že sa mu jeho plán zrúti. A čím bližšie je utorková voľba v parlamente, tým viac sa jeho konštrukcia trasie.

V pondelok sa to naplno prejavilo už dopoludnia, keď koaličný Most-Híd nahlas a bez zbytočnej diplomacie vyhlásil, že Smer si vybavuje hlasy pre kandidáta Fica s kotlebovcami.

Bugár pritvrdil muziku. Vyhlásenie inak gumového koaličného partnera bolo nad pomery tvrdé, doslova v ňom stálo, že je Most rozhorčený takouto taktikou. Pochopiteľne, pretože Bélovi Bugárovi hrozilo, že Smer využije všeobecné a dlhodobé pochybnosti o jeho charaktere, nechá si v tajnej voľbe zvoliť Fica za sudcu hlasmi kotlebovcov, a potom už bude iba ticho čučať, keď sa rozpúta hádka, či Fica predsa len podporili bugárovci, hoci svätosväte tvrdili, že zaňho nebudú hlasovať.

Tento scenár by kandidátovi na prezidenta Bugárovi vážne poškodil meno i šance. Takže jeho strana logicky otočila názor na spôsob voľby a nebude hlasovať za návrh Smeru, aby sa o kandidátoch na sudcov Ústavného súdu hlasovalo tajne.

Danko je rád, že nie je reč o rigorózke. V čase, keď Most posielal novinárom svoje vyhlásenie, už, samozrejme, vedeli o čerstvej koaličnej kríze aj v SNS, a tak sa čakalo hlavne na to, či bude Andrej Danko aj napriek zjavným komplikáciám ďalej podriaďovať ústavu Ficovi, alebo nechá veciam voľný priebeh. Stalo sa to druhé.

Keď sa Danko jasne vyslovil za verejnú voľbu kandidátov na Ústavný súd a proti akýmkoľvek dohodám s kotlebovcami, šance Fica postupne klesali.

Najnižšie padli, keď šéf parlamentu povedal, že sa cíti povinný poslať prezidentovi Kiskovi hoci aj minimálny počet zvolených kandidátov. Zavrhol tým možnosť, že by hral hru na „buď zvolíme všetkých, alebo nikoho“, ktorá by fakticky znamenala znefunkčnenie ÚS a čakanie na nového prezidenta ochotného Fica za sudcu vymenovať.

Ficovi ste ukradnutí všetci. Najsilnejšia koaličná strana nedokázala na rozhodnutia svojich partnerov odpovedať dlhé

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Newsfilter

Podcast Denníka N

Teraz najčítanejšie