Denník N

Neurológ: Migréna je asi najviac podceňované závažné ochorenie. Kto ju nemal, nepochopí

František Jurčaga je primárom neurologického oddelenia Nemocnice svätého Michala v Bratislave. Foto – archív F. J.
František Jurčaga je primárom neurologického oddelenia Nemocnice svätého Michala v Bratislave. Foto – archív F. J.

S neurológom o mojich bolestiach hlavy, o tom, čo je migréna, čo ju spôsobuje a ako sa choroba lieči.

„Keď pacient povie, že má rakovinu, každý spozornie, no pri migréne nie. Avšak migréna je najzávažnejšou primárnou bolesťou hlavy. Svetová zdravotnícka organizácia ju zaraďuje medzi 20 hlavných zdravotných ťažkostí, ktoré vážne zasahujú do života človeka a obmedzujú jeho bežný život,“ hovorí neurológ FRANTIŠEK JURČAGA. Odborník pôsobí ako primár neurologického oddelenia Nemocnice svätého Michala v Bratislave.

Už niekoľko rokov trpím silnými bolesťami hlavy, ktoré sa však opakujú iba niekoľkokrát do roka. Bolesť prejde po týždni alebo dvoch. Môže ísť o migrénu?

Áno, môže.

Aj v prípade, že bolesť netrvá tri dni vkuse, ale iba päť či osem hodín denne?

Aj podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb je migréna bolesť, ktorá trvá štyri až 72 hodín. Ak máte bolesti „iba“ päť hodín, môže ísť o migrénu. Trojdňové ataky bolesti hlavy má iba menšina migrenikov a väčšine pacientov atak ustúpi do 24 hodín. Vaša bolesť mi pripomína to, čo sa po anglicky volá cluster headache. Vyskytuje sa epizodicky, väčšinou jedenkrát alebo dvakrát do roka, najčastejšie na jar a jeseň, najmä u mužov. Ide o ukrutné bolesti hlavy, väčšinou za očami, ktoré nereagujú na bežné analgetiká. Bolesť je spojená so slzením a soplením. Cluster headache nie je migrénou a na rozdiel od migrény neleží pacient schúlený na lôžku, ale je skôr nervózny a pobehuje.

To nie je môj prípad. Keď mám bolesti hlavy, musím si ľahnúť. Zatiahnem závesy a s ibalginom a v tme tie dva týždne v roku nejako prežijem. Sú citlivosť na svetlo, pachy či hluk znakom migrény?

Áno, sú. Fotofóbia a fonofóbia, čiže precitlivenosť na svetlo a zvuky, sú typickými prejavmi migrény. Bežná bolesť hlavy človeka neobmedzuje – taký jedinec môže pracovať aj športovať. No pri migréne to nejde, lebo bolesť vás úplne odrovná. Pacient musí buď sedieť, alebo ležať v zatemnenej miestnosti. Bolesť má pulzujúci charakter

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie