Denník N

Prečo je hlasovanie o ústavných sudcoch komplikované a prečo sa poslanci mýlia

Robert Fico a Ľubomír Vážny. Foto N - Tomáš Benedikovič

Úlohou parlamentu je zvoliť osemnásť kandidátov, z ktorých prezident musí vymenovať deväť ústavných sudcov. Čas sa kráti. Od soboty ostávajú na Ústavnom súde štyria sudcovia. Dá sa očakávať, že poslanci sa budú mýliť.

Je to jedno z najdôležitejších, ak nie najdôležitejšie rozhodovanie poslancov v tomto volebnom období – výber kandidátov na ústavných sudcov. Sudcov, ktorí môžu prispieť k ochrane základných práv občanov tejto krajiny a môžu aj zásadne zasiahnuť do politiky.

Úlohou poslancov je zvoliť osemnásť mien, z ktorých by mal prezident Andrej Kiska vybrať deväť ústavných sudcov.

Pre niektorých poslancov to môže byť komplikovaná úloha. Aj Béla Bugár už opakovane varoval, že môže byť veľa neplatných lístkov, ak ich poslanci nevyplnia správne.

Po prvom kole v utorok večer bude pokračovanie voľby vo štvrtok predpoludním.

Na lístkoch je 38 mien, teda všetkých uchádzačov o post na Ústavnom súde už bez Roberta Fica. (Celý hlasovací lístok na konci textu.)

Pri menách sú tri možnosti: ZA, PROTI, ZDRŽIAVAM SA. Úlohou poslancov je nepomýliť sa a vyznačiť ku každému z kandidátov alternatívu. Musia si dať pozor. Ak vyznačia pri niekom dve možnosti hlasovania, lístok je neplatný. Podobne neplatný bude, ak poslanec zahlasuje za viac ako 18 kandidátov a aj keď pri ktoromkoľvek kandidátovi neoznačí žiadnu možnosť.

Komplikované hlasovanie prichádza v momente krízy v koalícii: lídri menších strán Béla Bugár a Andrej Danko sa vzopreli Robertovi Ficovi, ktorý chce ísť na Ústavný súd, a žiadajú verejnú voľbu. To všetko po tom, ako vyšlo najavo, že Smer rokoval o voľbe s kotlebovcami. Bugár navyše povedal, že jeho Most-Híd za Fica hlasovať nebude.

A Fico potom pohrozil Bugárovi, že ak bude Most-Híd hlasovať s opozíciou, vypovie koaličnú zmluvu.

Bugár radí začať favoritmi

Podpredseda parlamentu a líder Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý je v Národnej rade od roku 1992, mal pre poslancov radu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Voľba ústavných sudcov

Teraz najčítanejšie