Denník N

Čaputová sa doťahuje na Mistríka, v prieskume AKO ich delí zhruba percentuálny bod, Šefčovič vedie

V prieskume AKO sa Čaputová výrazne dotiahla na Mistríka, je tretia a Harabin štvrtý.

foto N – Vladimír Šimíček

Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová výrazne znížila náskok Róberta Mistríka. V prieskume AKO by ju volilo 14,7 percenta a Mistríka 15,8.

V prieskume agentúry AKO vyhral kandidát Smeru Maroš Šefčovič s 18,2 percentami.

Na štvrtom mieste je sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, toho by volilo 12,8 percenta voličov.

Najnovší prieskum ukazuje, že rozdiely medzi hlavnými favoritmi sú veľmi tesné.

 

Práve tento prieskum môže ovplyvniť, či sa niekto z dvojice Čaputová – Mistrík vzdá. Rozdiely v ich preferenciách sú veľmi tesné a Čaputová už pred prieskumom naznačovala, že môže ísť aj do volieb.

V stredu plánuje OĽaNO zverejniť ešte prieskum, ktorý si objednali v agentúre Focus. OĽaNO sľúbilo podporu jednému z týchto dvoch kandidátov.

Otázkou je, či sa niektorý vzdá, keď je rozdiel v ich preferenciách taký tesný.

Čaputová ohlásila na stredu o 9.00 brífing, na ktorom povie viac k výsledkom prieskumu. „Veľmi sa tešíme z rastu,“ povedala.

Svoje rozhodnutie sľubovala oznámiť v piatok 15. februára. Od piatku sa rozbehne tlač hlasovacích lístkov pre prezidentské voľby. Ak sa kandidát vzdá až potom, čo sa začnú tlačiť lístky, jeho meno na nich už zostane a voličov to môže pri voľbách zmiasť. Pôvodne sa lístky mali tlačiť až koncom februára, ministerstvo vnútra však termín posunulo o desať dní skôr, a tak aj skrátilo čas na rozhodovanie.

Menej ako desať percent získal kandidát Sme rodina Milan Krajniak s 7,8 percenta. Za ním tesne so 7,4 percentami nasleduje predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár.

Mariana Kotlebu by podľa prieskumu agentúry AKO volilo 6,9 percenta, a tak výrazne zaostáva za Štefanom Harabinom. Kotlebovci už začali proti Harabinovi kampaň, najmä na Facebooku.

František Mikloško by získal 5,5 percenta.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 8. až 12. februára na vzorke tisíc ľudí. „Vzorka bola reprezentatívna voči populácii Slovenska z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, kraja. Išlo o prvý prieskum, kde sa merali preferencie už podľa zoznamu 15 reálnych oficiálnych kandidátov,“ napísala agentúra AKO.

Jediný prieskum so Šefčovičom

Doteraz bol zverejnený len jeden prieskum, ktorého súčasťou bol aj kandidát Smeru Maroš Šefčovič, robila ho agentúra Focus v januári. Podpredseda Európskej komisie Šefčovič a Mistrík s podporou SaS a Spolu v ňom mali rovnaký výsledok – 16,5 percenta voličov.

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin skončil v tomto prieskume agentúry Focus tretí s 11,7 percenta, predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár na štvrtom mieste s 10,1 percenta.

Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová bola v januárom prieskume Focusu na piatom mieste s deviatimi percentami.

Marian Kotleba mal 8,2 percenta. V tomto prieskume sa agentúra pýtala ešte aj na predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), ktorý však nakoniec nekandiduje. Otázne teda je, koho by si miesto neho vybralo takmer osem percent jeho voličov.

Tím Zuzany Čaputovej si dal v agentúre AKO urobiť prieskum už vlani v decembri. V prieskume však ešte nebol kandidát Smeru Maroš Šefčovič, ten ohlásil kampaň až 8. januára.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Prezidentské voľby 2019

Robert Mistrík

Zuzana Čaputová

Slovensko

Teraz najčítanejšie