Denník N

Vzťahy Francúzska a Talianska sú najhoršie od 2. svetovej, môžu za to aj žlté vesty

Emmanuel Macron a dvaja talianski vicepremiéri, Matteo Salvini a Luigi Di Maio. Foto – N/Tomáš Benedikovič, TASR/AP (2x)
Emmanuel Macron a dvaja talianski vicepremiéri, Matteo Salvini a Luigi Di Maio. Foto – N/Tomáš Benedikovič, TASR/AP (2x)

Takto vyzerá prvá ozajstná nadnárodná kampaň pred eurovoľbami, hovorí analytik Pavol Szalai o spore medzi Talianskom a Francúzskom.

Vzťahy medzi Talianskom a Francúzskom neboli od 2. svetovej vojny také napäté ako dnes. Od roku 1940, keď diktátor Mussolini vyhlásil Francúzsku vojnu, sa nestalo, že by Francúzi povolali svojho veľvyslanca v Ríme na konzultácie.

Už rýchly pohľad na politickú scénu v oboch štátoch naznačuje, v čom spočíva jedna z hlavných príčin nezhôd. Vo Francúzsku je prezidentom liberálny Emmanuel Macron, fanúšik Európskej únie a hlbšej integrácie, ktorý kritizuje populizmus a nacionalizmus.

V Taliansku vládnu dve strany, ktoré sa aj vďaka tomu dostali k moci. Vicepremiér Matteo Salvini je navyše známy svojou kritikou EÚ, migrácie či multikulturalizmu.

Čo bude nasledovať?

Povolanie veľvyslanca je vážny diplomatický krok, ktorým štáty dávajú najavo, že sú nespokojné s tým, ako sa k nim (prípadne ich spojencom) správa ich partner. Ďalším krokom, ktorý nasleduje, ak sa situácia nezlepší,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Teraz najčítanejšie