Denník N

Newsfilter: Parlament premárnil šancu zvoliť sudcov a rozbiť tým koalíciu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Fico odstúpil z voľby ústavných sudcov, čo však neznamená, že sa svojho sna už vzdal. 2. Parlament nezvolil nikoho a bude rozhodovať úplne na poslednú chvíľu. 3. Čaputová dobieha Mistríka.

Správy vybral a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: Apple – SpotifyPodbeanAmazon Alexa – RSS

1. Ja, ja a ešte raz ja, inak nikto iný

Keď Slovensko pred viac ako dvadsiatimi rokmi vo voľbách odstavilo z najmocnejšej funkcie v štáte Vladimíra Mečiara, asi nikto nepredpokladal, že sa v našej politike objaví ešte väčší egomaniak, ktorý má pocit, že sa všetko, čo sa na Slovensku deje, točí len a len okolo neho. Robert Fico v utorok 12. februára 2019 dokázal, že ani rok strávený mimo významnej štátnej funkcie mu nepomohol a že je najvyšší čas, aby definitívne zmizol z politiky a prestal ohrozovať štát pre vlastné ambície. Nech nás nemýli, že sa momentálne kandidatúry na Ústavný súd vzdal.

Vo svojom tlačovom vyhlásení totiž predviedol takú mieru arogancie, že už každému premýšľajúcemu človeku musí byť jasné, že mu nezáleží na Ústavnom súde ani na ním vzývanej stabilite, ani na budúcnosti krajiny. Je to len ja, ja a ešte raz ja, inak nikto iný.

SNS dobrá, Most, opozícia a prezident zlí. Vo vyhlásení Fico nezabudol zdôrazniť, že vlastne ani nechcel byť „radovým“ ústavným sudcom, ale len predsedom Ústavného súdu. Napriek jasne chýbajúcej právnej praxi na začiatku i na konci povedal, že splnil všetky zákonom požadované podmienky. A napriek tomu opäť priznal, že ide len a len o politickú dohodu, kým odbornosť, motiváciu či morálku nespomenul ani raz. Ďakujeme za úprimnosť.

Dohodu sa však zjavne nepodarilo dosiahnuť a Fico aj povedal, čou vinou. Kým „korektné rokovania“ s Andrejom Dankom ocenil, Most si to zlizol za presadzovanie verejnej voľby, za paktovanie s opozíciou a zrejme aj za inzerát Irén Sárközy. A zrazu mu začalo prekážať aj podozrenie, že poslanec Mosta a ďalší kandidát na ústavného sudcu Peter Kresák vedome spolupracoval so Štátnou bezpečnosťou.

Jeho záverečné slová, že ak vo voľbe prejdú kandidáti opozície s podporou Mosta, dôjde k bezprecedentnému porušeniu koaličných dohôd, čo by malo „vážny vplyv na chod vládnej koalície“, sú jasným vydieraním. O tom, čo znamenali viaceré rokovania Smeru s fašistami, nepovedal odstupujúci kandidát nič.

Namiesto toho sa s obvyklým arzenálom (podvodník, klamár, človek, čo opakovane porušil ústavu) znovu pustil do Andreja Kisku. Ten by vraj mal už štyri mesiace pred koncom volebného obdobia len svietiť a kúriť, no podľa Fica si namiesto toho chce vybrať taký Ústavný súd, ktorý mu pôjde na ruku, keď prezident prejde do parlamentnej politiky. Preto Fico, čo sa týka výberu ústavných sudcov, rešpektuje právo budúceho prezidenta. Dovtedy vraj akýmsi tajomným legálnym spôsobom môžu rozhodovať súčasní sudcovia.

Už nič nepredstiera. Robert Fico sa v utorok zjavne rozhodol odhodiť posledné zvyšky politickej civilizovanosti. Neúspešný prezidentský kandidát, premiér, ktorý bol nútený odstúpiť, stále menej úspešný vyjednávač, odstúpivší kandidát na ústavného sudcu a predseda stále najsilnejšej, no čoraz neistejšej strany už nič nepredstiera. Naopak, oznamuje, že už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

Teraz najčítanejšie