Denník N

Na okraj jednej ambície nebyť radovým sudcom, len predsedom Ústavného súdu

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Ukázalo sa, že poslanec Fico nevie, aký je skutočný vzťah medzi predsedom Ústavného súdu a jeho sudcami.

Autor je bývalý predseda Ústavného súdu,
poradca prezidenta Andreja Kisku

Ako bývalému predsedovi Ústavného súdu mi priznanie poslanca Národnej rady Roberta Fica o tom, že mal záujem len o vedúcu pozíciu na Ústavnom súde, vyrazilo dych. Vyslovená ambícia potvrdila, že pán poslanec nemá ani potuchy, aký je skutočný vzťah medzi sudcami a predsedom Ústavného súdu, aké sú v reálnej praxi požiadavky na predsedu a, predovšetkým, že vedúci predstaviteľ Ústavného súdu nie je pri ochrane ústavnosti nadriadený sudcom Ústavného súdu.

Odhliadnuc od toho, že ústava neumožňuje uchádzať sa v Národnej rade o post predsedu Ústavného súdu (ide o výlučnú právomoc prezidenta republiky, ktorá nie je ničím, ako sme sa presvedčili pri vymenovaní mojej nástupkyne, obmedzená), ale len o kandidatúru na pozíciu sudcu tohto súdu, rád by som vniesol trochu reality do povedomia o postavení predsedu Ústavného súdu.

Ústavný súd sa skladá zo sudcov, predseda je jeden z nich

Ústavný súd je síce súd, ale s exkluzívnym poslaním, spôsobom jeho vytvárania, kompetenciami, ktoré na jeho rozhodovanie nedovoľujú nazerať optikou Najvyššieho súdu alebo iného všeobecného súdu. Takže ani predsedu takého súdu nemožno

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Robert Fico

Voľba ústavných sudcov

Komentáre

Teraz najčítanejšie