Denník N

Čaputová a moderné Slovensko

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Zuzana Čaputová je pod tlakom, aby odstúpila z volieb. Jej príbeh je testom celej krajiny.

Zuzana Čaputová stúpa a už je takmer rovnako silná kandidátka ako Robert Mistrík. Bude to tesný súboj a na jeho konci môže byť aj veľké sklamanie. To v prípade, ak sa do druhého kola nedostane ani jeden z nich a kandidát Ficovho Smeru Maroš Šefčovič zrazu bude záchranou pred mečiarovským zombíkom Štefanom Harabinom.

Čaputovej kandidatúra však už teraz presahuje výber budúceho prezidenta. Je to test, aká časť krajiny je moderná.

Na začiatok si povedzme, že ten, kto nevolí Čaputovú, nie je rovno zlý, mimo alebo spiatočnícky. V týchto voľbách je hneď niekoľko kandidátov, ktorí sú autentickými demokratmi, veria v slobodu a dokonca aj rozumejú, že miesto Slovenska musí byť na Západe. Čaputová však najlepšie reprezentuje čerstvosť, ktorá tu tak veľmi chýba.

Toto však nie je text na podporu Zuzany Čaputovej. Na konci nebude ani odporúčanie, či má odstúpiť ona alebo Robert Mistrík. Stále platí, že teraz sú jej šance vyhrať voľby nižšie ako Mistríkove. A nie preto, že je žena, ale preto, že modernosť, ktorú my považujeme za plus, veľká časť krajiny za plus nepovažuje.

Na chvíľu však zabudnime na samotné voľby. Spôsob, ako ich zvládne Zuzana Čaputová, môže ovplyvniť Slovensko viac, ako dovolí jedno prezidentské obdobie.

Plačeme, že politika mladých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prezidentské voľby 2019

Zuzana Čaputová

Komentáre

Teraz najčítanejšie